Nowa kolekcjonerska moneta NBP. Oddali hołd bardzo ważnej służbie

2021-12-06 12:29
100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
Autor: NPB 100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Od 6 grudnia będzie można kupić nową monetę kolekcjonerską "100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP". Moneta jest srebrna o nominale 10 zł – poinformował Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie. Jak dodano w informacji banku centralnego, na awersie i rewersie monety "strażackie poświęcenie symbolizuje wizerunek strażaków w akcji gaśniczej".

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 6 grudnia można kupić nową monetę kolekcjonerską „100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP” (temat indywidualny) – srebrną o nominale 10 zł. Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 150 zł brutto w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Bank centralny dodał, że kolejna emisja jest zaplanowana na 9 grudnia 2021 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską – o nominale 10 zł – "Pamięci ofiar stanu wojennego".

Zabytkowa moneta znaleziona w kasie

 Na awersie i rewersie monety strażackie poświęcenie symbolizuje wizerunek strażaków w akcji gaśniczej.

 Moneta została wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 150 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

 - Dziś ogół strażaków reprezentuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który pełnię swej samorządności i samodzielności uzyskał po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Jest w nim zrzeszonych 16 tys. OSP i 700 tys. strażaków ochotników – napisał w folderze numizmatycznym dr Marian Zalewski.

Jak przypomniał, w dniach 8–9 września 1921 roku odbył się w Warszawie ogólnopolski zjazd straży pożarnych, w którym uczestniczyło 3690 delegatów oraz premier RP Wincenty Witos wraz z ministrami. Delegację zjazdu przyjął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Spotkanie zakończyło się powołaniem Głównego Związku Straży Pożarnych RP.

Sonda
Czy kupujesz monety kolekcjonerskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze