Nowa kolekcjonerska moneta: Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski

i

Autor: NBP/materiały prasowe Nowa kolekcjonerska moneta: Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski

Nowa kolekcjonerska moneta. Przedstawia wybitnego władcę

2022-02-08 16:21

Niedługo w obiegu pojawią się dwie nowe, kolekcjonerskie monety od NBP. Jedna z nich, złota, będzie mieć nominał 500 zł. Druga, srebrna, dostanie nominał wysokości 50 zł. Obie pochodzą z kolekcji Skarby Stanisława Augusta. Nowe monety będą przedstawiać Jana III Sobieskiego.

NBP kontynuuje kolekcjonerską serię złotych i srebrnych monet o nominałach 500 zł i 50 zł - Skarby Stanisława Augusta które odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet - informuje Interia. Odwrotne strony medali z życiorysami królów, umieszczone na awersach monet, zostały pomniejszone, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem Rzeczypospolitej, nominałem oraz rokiem emisji. Życiorysy monarchów, jak również napisy na awersach medali towarzyszące portretom władców, zredagowane są po łacinie. Ostatecznej redakcji tych tekstów dokonał zapewne sam król Stanisław August. Imiona monarchów w języku polskim umieszczone zostały na boku monet; tamże znajduje się nazwa serii "Skarby Stanisława Augusta".

 Od 9 lutego w obiegu znajdą się dwie kolejne monety, z wizerunkiem Jana III Sobieskiego.

Carskie monety w portfelu kierowcy

Seria monet "Skarby Stanisława Augusta" obejmuje 24 wizerunki monarchów - 23 z oryginalnej serii królewskiej oraz portret Stanisława Augusta, odtworzony według medali z epoki. Tak jak w XVIII wieku medale, monety będą bite w złocie i w srebrze.

Sonda
Kupujesz monety kolekcjonerskie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze