Nowa kwota wolna od podatku - 30 tys. złotych! Minister finansów potwierdził

2021-07-26 14:32
Tadeusz Kościński, Mateusz Morawiecki
Autor: Mateusz Włodarczyk/FORUM Tadeusz Kościński, Mateusz Morawiecki

Wyższa kwota wolna od podatku. Przygotowano projekt ustawy podatkowej będącej elementem Polskiego Ładu - poinformował w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera m.in. kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Jak powiedział Kościński, w wyniku zmian 9 mln osób "przestanie płacić podatek PIT", a w kieszeniach podatników pozostanie 8-9 mld zł.

Kwota wolna od podatku 30 tys. zł

Jak powiedział podczas konferencji prasowej minister finansów, "zmiany podatkowe w klinie pozostawią dodatkowe ok. 8-9 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej łącznie wyniosą według szacunków MF około 20 mld zł". "To trzeba traktować jako inwestycję, to spowoduje, że nasza gospodarka będzie mogła bardzo szybko rozwijać się po pandemii" - ocenił Kościński. 

Minister finansów zapowiedział też zmiany w składce zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. - Od przyszłego roku przedsiębiorcy mają płacić składkę zdrowotną na takich samych zasadach jak pracownicy. Nie może być tak, że płacą niższą składkę niż pracownicy - oświadczył.

ZOBACZ: Brak wypłat za nadgodziny, ponad 5 dni pracy w tygodniu. Szokujący raport

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Fundamenty Polskiego Ładu to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze