Robotnicy

i

Autor: Shutterstock

Brak wypłat za nadgodziny, ponad 5 dni pracy w tygodniu. Szokujący raport

2021-07-26 13:55

Darmowe nadgodziny, praca przez cały tydzień, wszystko ukryte za błędną ewidencją. Czy to opis fabryk w krajach trzeciego świata? Nie! To rzeczywistość wielu polskich pracowników, która wyłania się z nowego raportu inspekcji pracy. PIP przedstawił szokujące dane na temat tego, jak polscy pracodawcy zarządzają czasem pracy swoich pracowników. Sytuacja znacznie pogorszyła się w trakcie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że po ubiegłorocznym zamieszaniu, pracodawcy zaczęli kombinować jeszcze bardziej i już praktycznie zapomnieli co to znaczy rzetelna ewidencja czasu pracy. Wśród prawie 850 firm, które sprawdzili inspektorzy, ponad 30 proc. traktowało pracowników jak roboty.

Rok 2020 okazał się katastrofą, ale na jaką skalę, dopiero się dowiadujemy. Nie tylko wielu pracowników straciło dochody, lub nawet pracę. Ci, którzy zachowali zatrudnienie, w wielu przypadkach musieli pracować niemal jak niewolnicy. Tak wynika z badania Państwowej Inspekcji Pracy, na które powołuje się "Puls HR". PIP przeprowadził kontrole u 846 pracodawców. Zatrudniali ponad 103 tys. osób. Dane są przerażające. W 34 proc. firm pracowano ponad normę. PIP odnotował nieprawidłowości określania systemów czasu pracy i rozkładów, a także okresów rozliczeniowych. W praktyce oznacza to, że pracowano po godzinach, więcej niż przez 5 dni w tygodniu a pieniędzy za ten wysiłek nikt nie widział. Pandemia znacznie nasiliła to zjawisko, bo rok wcześniej taki wyzysk panował tylko w 27 proc. skontrolowanych firm. W 2020 roku tydzień pracy wydłużył się w 19 proc. firm, rok wcześniej w zaledwie 11 proc. Wielu przedsiębiorców, których przyłapano na wykorzystywaniu pracowników nie posiadało ewidencji czasu pracy.

Tak wykorzystują nas w pracy! Bezpłatne nadgodziny, praca ponad siły

Jak zauważa "Puls HR" paradoksalnie jednak spadłą liczba skarg dotyczących mobbingu. W 2019 roku do PIP dotarło 2324 skarg. W okresie pandemicznym było ich tylko 1976, a więc o 15 proc. mniej.

Warto przypomnieć tu nowe dane GUS. W lipcu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano wzrost  pensji o 2,9 proc.. Spowodowane było to m.in. wypłatami premii kwartalnych, jubileuszowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także wynagrodzeń za nadgodziny – poinformował GUS.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Subwencja finansowa
Najnowsze