Ludzie, dla których całym życiem jest praca

i

Autor: Shutterstock

Szokujące zmiany w Kodeksie pracy? Pensja za nadgodziny trafi na konto szefa!

2018-09-04 14:45

W cieniu rozmów o płacy minimalnej 2019 r. toczą się boje o kształt nowego Kodeksu pracy. A tu zmiany mogą być rewolucyjne. Jedną z nich jest propozycja, aby wynagrodzenie za nadgodziny trafiało na osobne konto, którym zarządzać będzie pracodawca - informuje "Dziennik Zachodni". Dodatkowo szef będzie mógł wypłacić zgromadzone tam środki swojemu podwładnemu, tylko w kilku przypadkach? Mamy odpowiedź resortu pracy.

Kodeks pracy 2019
O szokujących propozycjach w przyszłorocznym Kodeksie pracy pisze "Dziennik Zachodni". Czytamy w nim, że pensja za nadgodziny nie będzie już wypłaca jak dotychczas, ale trafi na osobne konto, którym zarządzać będzie pracodawca.

- Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób: pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop; obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny; pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca - podaje "DZ".

Dziennik podaje, że szef zamknie konto wraz z rozwiązaniem umowy z podwładnym. Zgodnie z propozycjami zmian w przepisach, pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, "jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin".

Inne zmiany w Kodeksie pracy 2019 dotyczą urlopów. Skończy się gromadzenie dodatkowych dni urlopowych. Dodatkowo każdy pracownik - bez względu na wiek, staż pracy i wykształcenie, będzie miał do dyspozycji 26 dni urlopu w ciągu roku.

O komentarz dotyczący proponowanych zmian w przyszłorocznym Kodeksie pracy, poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na pytania zadane drogą mailową, ale resort odniósł się do informacji "DZ" na Twitterze.

Źródło: "Dziennik Zachodni"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany