Polskie pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Nowa ordynacja podatkowa. MF ujawniło projekt ustawy

2017-10-23 19:16

23 października na stronie Ministerstwa Finansów został zamieszczony projekt nowej Ordynacji podatkowej. Ma on ponad 250 stron, zawiera 687 artykułów i został opatrzony liczącym 511 stron uzasadnieniem. Wraz z ustawą trzeba będzie wprowadzić ok. 40 rozporządzeń, które także zostały przygotowane.

Kolejna ordynacja podatkowa zakłada zmiany w 142 ustawach. Mają one mieć charakter dostosowawczy, porządkujący i merytoryczny. Za kształt ordynacji odpowiada wiceminister finansów, Paweł Guza. Projekt ustawy zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym, a następnie – konsultacjom społecznym.

Zmiany na korzyść podatników

Przepisy mają odbudować zaufanie petentów do urzędników i vice versa oraz pozwolić na obniżenie kosztów ściągania podatków, które niejednokrotnie przewyższają kwotę należności do zapłacenia.

- Chcemy, by podatek nie był pobierany w sytuacji, gdy koszt jego poboru przekroczy jego wartość. Postępowania w takich sytuacjach nie byłyby wszczynane, a wszczęte - zostałyby umorzone. Nie ma sensu prowadzić procedury, gdy należność to np. 50 zł, a koszt ściągnięcia to 100 zł – powiedział cytowany przez money.pl prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Począwszy od 13 października 2015 r. komisja miała dwa lata na opracowanie zmian zgodnych z założeniami rządu Ewy Kopacz.

Nowa ordynacja podatkowa przewiduje ułatwienia dla zwykłego Kowalskiego, m.in. skrócenie obowiązkowego przechowywania formularzy PIT z pięciu do trzech lat. Czas na odwołanie się od decyzji urzędu ma zostać wydłużony z 14 do 30 dni, a czas na złożenie zażalenia na decyzję – z 7 do 14 dni.

Dodatkowo petent może zyskać prawo do złożenia skargi na urzędnika do jego przełożonego w oparciu o ordynację, a nie Kodeks Postępowania Administracyjnego. Podatnik mógłby także złożyć do urzędu skargę w związku z przewlekłym rozpatrywaniem sprawy. Zostaną również uregulowane kwestie pełnomocnictw. Ma wzrosnąć rola tzw. czynności sprawdzających.

Nowe prawa i obowiązki podatnika

Przygotowana ordynacja podatkowa to także katalog nowych praw i obowiązków podatnika. Jak wylicza „Puls Biznesu, gwarantuje ona petentowi:
- prawo do rzetelnego, bezstronnego, sprawnego i terminowego załatwiania sprawy podatkowej,
- prawo do ochrony prywatności i danych podatnika,
- prawo do naprawienia szkody,
- prawo do uzyskania informacji,
- prawo do uprzejmego, profesjonalnego i sprawiedliwego traktowania.

Zmiany dotyczące przedsiębiorców
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie katalogu zasad ogólnych prawa podatkowego. Wątpliwości prawne mają być rozstrzygane na korzyść pracownika, a wątpliwości co do stanu faktycznego – na korzyść podatnika. Zgodnie z zasadą zaufania urząd przyjmie założenie, że podatnik jest uczciwy, a to oznacza dodatkową ochronę płatników. Ordynacja ma jednak zawierać klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania i zapobiegać działaniom prowadzonym w celu osiągnięcia korzyści podatkowych.

Dokument zakłada włączenie do systemu podatkowego zw. niewładczych sposobów rozwiązywania spraw, np. kontroli na zamówienie. Przykładowo, przedsiębiorca, który zrealizował skomplikowaną operację finansową, będzie mógł wystąpić do urzędu z wnioskiem o sprawdzenie, czy podatek został naliczony prawidłowo. Ponadto liczący się na rynku podatnicy, np. duzi przedsiębiorcy, mają zyskać możliwość podpisania umowy o współdziałaniu, w ramach której każda wątpliwość będzie konsultowana na linii podatnik – urzędnik.

Komisja, która przygotowała proejekt, chce też, aby przedsiębiorcy mogli ugodowo rozwiązywać sprawy w ramach umowy podatkowej. Zyskaliby oni narzędzie do negocjowania z urzędem kwestii związanych z rozłożeniem płatności podatku na raty czy wydłużenia terminu zapłaty.

Zobacz też: Nowa ordynacja podatkowa. Andrzej Duda podpisał nowelizację

Przeczytaj także: Absurdy polskiego prawa. Spółka musi płacić ZUS, a nie może prowadzić działalności

Polecamy: Kaczyński do biznesu: "Wyobrażam sobie podatek od nieczynnego kapitału"

Oprac. na podst. mf.gov.pl, pb.pl, businessinsider.com.pl, money.pl, polskieradio.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze