Ile wyniosą składki ZUS?

i

Autor: Pixabay Ile wyniosą składki ZUS?

Nowa składka zdrowotna od marca 2022. Sprawdź, czy musisz zapłacić

2022-02-10 11:02

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu – podano komunikacie Ministerstwa Finansów. Jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Finansów, zmiany mają na celu zbliżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego.

- Sejm przyjął dziś 9 lutego br. zmiany do Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które dotyczą dochodu przedsiębiorców ustalanego dla celów składki zdrowotnej. Dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT. Zmiany te realizują postulaty przedsiębiorców zgłaszane do podatkowego Polskiego Ładu – powiedział, cytowany w komunikacie MF, wiceminister finansów Artur Soboń.

W informacji resortu finansów dodano, że korzystne zmiany polegają na wyłączeniu z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej większości przychodów wolnych od podatku dochodowego w szerokim rozumieniu, czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku.

Wyjaśniono, że zmiana pozwala na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT, w tym z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych.

Express Biedrzyckiej - Jarosław Sellin: Będą konsultacje ws. składki reklamowej

Resort finansów wskazał także, że przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej będą również uwzględniane różnice remanentowe. Będą to mogły robić osoby sporządzające remanent w trakcie roku. To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu sporządzonego na 1 stycznia 2022 r., czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w 2021 r. Wskazano, że w odniesieniu do roku 2022 przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego.

 - Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Chcemy ułatwić przedsiębiorcom wejście w nowy sposób obliczania składki zdrowotnej – zaznaczył wiceminister Soboń.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze