Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
- Lokalne władze obawiają się, że ubytek dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego (JST) może wynieść aż 10 proc., co oznaczałoby skurczenie się budżetów aż o 13,5 mld zł w skali kraju. W związku z tym należy podjąć działania, mające na celu wsparcie budżetów jednostek samorządu w wielu aspektach - od stworzenia narzędzi umożliwiających bezpośrednie wsparcie finansowe z budżetu centralnego, przez rozluźnienie rygorów fiskalnych, po pozyskanie dodatkowych dochodów lub wygenerowanie oszczędności - napisano w projekcie, do którego dotarł DGP.
Ma to być odpowiedź na postulaty władz lokalnych, które apelowały o uwzględnienie samorządów w rządowej Tarczy Antykryzysowej. Jednym z założeń jest uelastycznienie samorządowych finansów. Projekt pozwala m.in. na "nierównowagę strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach z powodu wystąpienia COVID-19".
Oznacza to, że na potrzeby walki z koronawirusem lokalnym władzom będzie wolno zaciągnąć dodatkowe zobowiązania. Aby zabezpieczyć finanse jednostek samorządów, wprowadzony zostanie jednoroczny limit długu na poziomie 80 proc. dochodów. Do tej pory limit wynosił maksymalnie 60 proc.
Państwo ma zwiększyć rezerwy subwencji dla samorządów, a ich raty zostaną wypłacone wcześniej niż zwykle. Poza tym najbogatsze samorządy będą mogły przesunąć wypłaty "janosikowego".
Powiaty mają otrzymać zastrzyk gotówki w wysokości kilkuset milionów złotych, dzięki zwiększeniu ich dochodów z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 proc. do 50 proc.