Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

i

Autor: shutterstock Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

Nowa waloryzacja emerytur. O ile wzrosną dodatki emerytalne?

2022-02-12 19:00

Podczas piątkowej konferencji prasowej rząd podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. Świadczenia seniorów wzrosną o 7 proc., co jest rekordową waloryzacją w ostatnich latach. Dotychczas rząd zakładał niższy wskaźnik waloryzacji. Najniższa emerytura i renta wzrośnie od 1 marca o 87,56 zł, do 1338,44 zł. W przypadku seniorów pobierających świadczenie blisko średniego, to będzie to wzrost o ok. 190 zł brutto. O ile wzrosną natomiast dodatki do emerytur?

Zwiększymy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, dzięki czemu od marca 2022 r. świadczenia wzrosną o 7 proc. Najniższa emerytura wyniesie na rękę 1217,98 zł – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział także wypłatę czternastych emerytur. Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny Marleną Maląg przekazał, że od marca emerytury i renty wzrosną o 7 proc. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wyniesie 107 proc. Premier zapowiedział też, że w 2022 r. "jesienią lub późnym latem" zostanie wypłacona 14. emerytura na podobnych zasadach jak w 2021 r.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Dodatki do emerytur

Dodatki do emerytur nie ulegną znaczącej zmianie. Dla przykładu dodatek pielęgnacyjny po podwyżce wzrośnie o kilkanaście złotych. Dodatek kompensacyjny o zaledwie kilka złotych. Najwięcej, bo o ponad 60 zł wzrośnie dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei do siódmego roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze