Największe emerytury mężczyzn

i

Autor: Shutterstock

Nowe emerytury! Emeryci dostaną fortunę. Tych pieniędzy "nikt Polakom nie odbierze"

2021-04-14 9:12

Koronawirus w Polsce. Do Sejmu wraca temat likwidacji OFE. W środę posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o przekształceniu otwartych funduszy emerytalnych. Jak zapewnia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, pieniędzy z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) nikt Polakom już nie odbierze i nikt ich nie opodatkuje. Po wejściu w życiu ustawy likwidującej OFE, Polacy posiadający tam konto zdecydują, co zrobić ze zgromadzonym kapitałem w OFE. Mogą przenieść je do nowo powstałych kont w IKE lub do ZUS-u.

Nowe emerytury. Ustawa o OFE w Sejmie

Wiceminister powiedział że "wszystko wskazuje na to, że w środę lub w czwartek rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafi do Sejmu na drugie czytanie". I - jak zaznaczył - jest szansa, że jeszcze podczas tego posiedzenia zostanie przyjęty.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Ostatnia szansa na 4000 zł na dziecko w 2021 r. Tylko dla tych, którzy punktualnie złożą PIT

Przypomniał, że projekt ustawy zakłada, że uczestnicy OFE będą mogli wybrać, czy zgromadzone środki trafią na IKE, czy też zostaną przeniesione na konto w ZUS. Wskazał, że podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie, które odbyło się 17 marca, zgłoszono liczne poprawki i skierowano go do prac w sejmowych komisjach finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. "Komisje przyjęły pewne poprawki merytoryczne, ale na zmiany wywracające ustawę do góry nogami (...) nie było zgody" - powiedział.

Tyle rząd zabierze nam z emerytur! Wielki podatek od świadczeń emerytalnych

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?

Wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) nie wykluczył, że podczas drugiego czytania pojawią się uwagi dotyczące tzw. opłaty przekształceniowej, która budzi dużo emocji wśród posłów opozycji, ale jak wskazał - "nie przewidujemy zmian w tej kwestii". Zaznaczył, że proponowane rozwiązanie, czyli pobranie 15 proc. opłaty przy przekształceniu OFE w IKE jest dużo lepszym rozwiązaniem dla uczestników OFE niż to obowiązujące obecnie. "Polacy płacą dziś 17 albo 32 proc., podatku przy wypłacie emerytury" - przypomniał. Wskazał też, że w projekcie ustawy jest zapis, który uniemożliwia opodatkowanie pieniędzy z IKE po raz kolejny a także zastrzeżenie, że pieniądze z IKE nie będą mogły podlegać transferowi do budżetu państwa. "Nikt tych środków Polakom nie zabierze i nie opodatkuje" - podkreślił. Dodał, że nie będzie można odwrócić tej reformy, bo prawnie będzie to niemożliwe.

Zaznaczył, że w perspektywie długoterminowej przekazanie środków do IKE może być bardziej korzystne dla oszczędzających, ponieważ stopa zwrotu z IKE będzie wyższa niż waloryzacja w ZUS. "Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wzmacniając finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa" – powiedział wiceminister Waldemar Buda. Dodał też, że środki zgromadzone na IKE, w przeciwieństwie do tych zgromadzonych na koncie w ZUS, będą prywatną własnością oszczędzającego i będą podlegały dziedziczeniu.

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?

Koniec z OFE. Co z naszymi pieniędzmi?

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne, nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do FRD. W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 148,6 mld zł.

Najnowsze