Nowe emerytury! ZUS przyznaje wyższą emeryturę. Dla kogo dodatkowe pieniądze?

2021-01-08 7:48

Nowe emerytury z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczyć emerytury dla osób urodzonych w 1953 r. i pobierających wcześniejszą emeryturę. Aby dostać wyższe świadczenie z nowego przelicznika, zainteresowani muszą złożyć wniosek do urzędu - najpóźniej do poniedziałku 11 stycznia br. Osobom, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam przeliczy świadczenie.

Nowe emerytury z ZUS

ZUS poinformował, że możliwość uzyskania wyższej emerytury dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które wcześniej zakończyły pracę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Dlaczego warto się spieszyć? Bo jak mówi rzecznik ZUS, jeśli urodzeni w roku 1953, którzy zgłoszą się do urzędu do 11 stycznia, "to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach". 

Dla kogo wyższe świadczenie emerytalne?

Zmiany dotyczą osób, które urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego czy ZUS decyzję w sprawie emerytury wcześniejszej wydał przed tym terminem, czy po nim) lub mają prawo do renty rodzinnej po takich emerytach - przypomina ZUS. 

Komornik może zabrać emerytom nawet 60 proc. emerytury. Jak nie stracić pieniędzy?

Tak mieszka Krystyna Janda. Co za przepych!

- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

22-latek z Żyrardowa stracił wszystkie pieniądze, bo pracował zdalnie. Jak uniknąć nowej metody oszustów?

Jak złożyć wniosek?

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Można to zrobić na wniosku o emeryturę (wniosek EMP). Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku - czytamy na stronie ZUS.

ZUS rozsyła wszystkim specjalne pisma. Możesz być w szoku

Osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musi składać wniosku. ZUS automatycznie przeliczy wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów. Przeliczenia dokona po 11 stycznia 2021 r. i prześle w tej sprawie decyzję z nową wysokością świadczenia. Te same zasady ZUS zastosuje w przypadku renty rodzinnej przyznanej po zmarłym, który pobierał emeryturę wcześniejszą.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata.

Kiedy wypłata nowych emerytur?

Jeśli nowa wysokość emerytury lub renty rodzinnej po przeliczeniu będzie wyższa od pobieranej dotychczas, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie. Wypłata wyrównania nastąpi w styczniowych i lutowych terminach wypłaty świadczeń, a jeżeli realizacja wypłaty w tych terminach nie będzie możliwa w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze