UWAGA! Bardzo ważna wiadomość z ZUS

i

Autor: Redakcja SE UWAGA! Bardzo ważna wiadomość z ZUS

ZUS rozsyła wszystkim specjalne pisma. Możesz być w szoku

2021-01-08 5:39

W najbliższym czasie możecie spodziewać się bardzo ważnej wiadomości z ZUS. Na szczęście, w większości przypadków, nie chodzi o żadne wezwania do zapłaty. Zakład po prostu dostarczy informacje o stanie rozliczeń za 2020 r. Czego dowiemy się z informacji?

Płatnicy składek dostaną informacje o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. ZUS już zaczął przekazywanie informacji. Wśród danych znajdą się informacje o saldzie konta i o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2020 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). W tym roku informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

ZOBACZ TEŻ: Komornik może zabrać emerytom nawet 60 proc. emerytury. Jak nie stracić pieniędzy?

- Każdy z nich dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana wysokość wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym otrzymają informację o kwocie, która pozostała im jeszcze do spłaty - informuje ZUS.

ZOBACZ TEŻ: 22-latek z Żyrardowa stracił wszystkie pieniądze, bo pracował zdalnie. Jak uniknąć nowej metody oszustów?

UWAGA! ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania

Jeżeli na koncie wystąpiła niedopłata, składki można rozłożyć na raty a w przypadku jednorazowego uregulowania należności, można złożyć wniosek o ulgę. Wcześniej można skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia i pomoże wypełnić dokumenty.

W odwrotnej sytuacji, czyli jeśli pojawiła się nadpłata, może ona zostać pomniejszona z kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie. Możliwy jest także jej zwrot. Trzeba wtedy złożyć wniosek RZS, a pieniądze wrócą na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika. Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

- Wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.). Oznacza to, że przekazywana informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia. Informacja dotyczy stanu konta na 31 grudnia 2020 r. - przypomina ZUS.

CZYTAJ KONIECZNIE: Poseł ujawnia, ile naprawdę zarabiają księża. Ta kwota zwala z nóg!

Sonda
Co myślisz o wprowadzeniu podatku cukrowego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze