Ksiądz

i

Autor: Shutterstock

Poseł ujawnia, ile naprawdę zarabiają księża. Ta kwota zwala z nóg!

2021-01-07 11:33

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek opublikował odpowiedź, jaką otrzymał z Ministerstwa Finansów na interpelację poselską w sprawie zarobków księży kapelanów zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, ile naprawdę zarabiają księża kapelani. Z odpowiedzi wynika, że księża kapelani zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej.

- Chcecie wiedzieć jak wygląda w praktyce klerykalizacja państwa? Za nasze oczywiście pieniądze? Świeżutkie informacje z Ministerstwa Finansów. Zarobki kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej. Ponad 6 tysięcy miesięcznie. Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła - napisał wyraźnie zdenerwowany poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Z fragmentu odpowiedzi na jego poselską interpelację, którą otrzymał z Ministerstwa Finansów wynika, że średnie zarobki kapelana w Krajowej Administracji Skarbowej wyniosły w 2020 roku - w zależności od miesiąca - od ok. 6000 do 6200 zł. Odpowiedź resortu finansów wskazuje na to, księża kapelani musieli otrzymać podwyżkę, gdyż ich uposażenie w 2020 roku było o kilkaset złotych wyższe, niż w roku 2019 (wtedy wynosiło około 5700 zł).

Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn

Za co kapelani w skarbówce dostają pieniądze

Z odpowiedzi resortu finansów jaką otrzymał poseł Śmiszek wynika, że kapelani zatrudnieni w Krajowej Administracji Skarbowej mają ręce pełne roboty. I tak, kapelani pełniący służbę w Służbie Celno-Skarbowej:

wspomagają organizowane akcje oddawana krwi i osocza prze ozdrowieńców

zorganizowali pomoc w zakupie respiratorów dla kilku szpitali w Polsce

organizują liczne akcje charytatywne

uczestniczą w pogrzebach pracowników, funkcjonariuszy i członków ich rodzin

zamieszczają rozważania i artykuły na stronie intranetowej KAS

systematycznie odprawiają Msze Święte

stworzyli akcję "Telefon zaufania KAS"

kontaktują się ze Służbą Zdrowia w celu znalezienia odpowiedniej pomocy medycznej dla pracowników KAS

Dramat Bosaka i Kukiza! Muszą to zrobić, albo odejdą z Sejmu

Ile naprawdę zarabia ksiądz, a ile zwykły Polak

Żeby się dowiedzieć, ile naprawdę zarabia się w Polsce, trzeba sięgnąć po dane Głównego Urzędu Statystycznego, choć to nie zawsze wystarczy. I tak, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (chodzi o podmioty, w których zatrudnienie przekracza 9 osób) wyniosło w III kwartale 2020 roku dokładnie 5421,18 zł. W tym samym okresie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w całej gospodarce narodowej było ciut niższe i wyniosło - 5294,35 zł. Dużo? Na pozór, tak, choć jak zgłębimy te dane, to okaże się, że dla większości pracujących Polaków taka kwota leży co najwyżej w sferze marzeń. Dlaczego? Wyjaśniamy!Po pierwsze dlatego, że dane GUS obejmują jedynie osoby zatrudnione w firmach, w których pracuje ponad 9 osób. Po drugie - 5421 zł - to średnia płaca. Jeżeli zagłębimy się w dane GUS, okaże się, że aż połowa zatrudnionych pracowników dostaje pensję w wysokości do 4094,98 zł.

Kto zarabia najlepiej? Według GUS (dane na październik 2018), dyrektorzy generalni i zarządzający - niemal 15 tys. zł miesięcznie. Kierownicy do spraw technologii IT inkasują średnio niemal 14 tys. zł, a lekarze prawie po 10 tys. zł.

Kapelani pracują nie tylko w skarbówce

Skoro już wiemy, ile zarabia ksiądz zatrudniony w Krajowej Administracji Skarbowej, to teraz warto zadać sobie pytanie, ilu jest w Polsce kapelanów i gdzie oni pracują. Oczywiście administracja skarbowa nie jest jedyną instytucją zatrudniająca księży. W tzw. mundurówce posługę świadczy 550 kapelanów (ok. 400 jest zatrudnionych na etat). Swoich kapelanów mają także Służba Więzienna, policja, straż pożarna, oraz straż graniczna. A także wojsko.  W wojsku jest ok. 200 kapelanów. Wielu z nich ma stopnie wojskowe, dlatego otrzymują dochody wynikające z pełnienia kilku funkcji. 

Sonda
Czy uważasz, że obecne obostrzenia w związku z COVID-19 są wystarczające?
Kaja Godek znowu triumfuje. Tego się nie spodziewała. Obejrzyj komentarz Adama Federa [WIDEO].
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze