Seniorzy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ulgi i zniżki dla seniorów. Emerycie, sprawdź, co ci się należy!

Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn

2021-01-13 9:24

Dzisiaj wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Ale coraz więcej wskazuje na to, że to się zmieni i pracować będziemy znacznie dłużej. - Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo – napisali eksperci w specjalnej analizie przygotowanej właśnie przez Instytut Emerytalny. Ich wnioski są druzgocące.

„Prognozy demograficzne wskazują, że polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się. Szacuje się, że w 2050 roku około jednej trzeciej naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a liczba osób pracujących będzie znacząco niższa, niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski, eksperci Instytutu Emerytalnego.

Rewolucja w emeryturach! Waloryzacja 2021 będzie gigantyczna!

- Z kolei z prognozy ZUS wynika, że do 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym osiągnie niewiele ponad 14 mln osób, a osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy 15 mln osób. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, jest to ostatni moment kiedy powinniśmy rozpocząć przygotowania jak sobie z tym problemem poradzić – można wyczytać w opracowaniu zatytułowanym „Demografia – największe wyzwanie tej dekady”.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Ludność Polski w wieku produkcyjnym

i

Autor: HSB Tak będzie wyglądało zmniejszanie się liczby Polaków wieku produkcyjnym w latach 2020-2038

Jak piszą eksperci z Instytutu Emerytalnego, na podstawie danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednoznacznie wynika, że w ciągu najbliższych dekad populacja Polski będzie systematycznie maleć, by w 2080 roku osiągnąć 30,3 mln osób. Do tego liczba osób odchodzących z rynku pracy będzie znacząco przewyższać liczbę osób, które będą rozpoczynać karierę zawodową. Uwzględniając, że łączna wartość zobowiązań Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynikających z odprowadzonych składek emerytalnych dzisiaj wynosi około 3 bln zł (3000 mld zł), grozi nam zapaść systemu emerytalnego. No chyba, że…

CZYTAJ KONIECZNIE: Dramat Bosaka i Kukiza! Muszą to zrobić, albo odejdą z Sejmu

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien znieść wiek emerytalny zastępując go stażem pracy?

No chyba, że podniesiemy wiek emerytalny. „Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo. W przypadku mężczyzn do roku 2025 roku, a w przypadku kobiet do roku 2040 roku. Należy podkreślić, że podniesienie wieku nie będzie odczuwalne dla obecnych 50-60 latków, którzy będą pracowali dłużej o kilka miesięcy, maksymalnie o rok/półtora. Obejmie to przede wszystkim dzisiejszych 40 latków i osoby młodsze” – piszą eksperci z Instytutu Emerytalnego. Jak podkreślają zaprezentowana w Ekspertyzie diagnoza oparta jest na danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz danych pochodzących z baz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Banku Światowego (World Bank) i CIA Factbook. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z wywiadu dla money.pl. - Trzeba się z tym oswajać, bo dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe, niż 70 czy nawet 80 lat - mówiła prezes ZUS.

CZYTAJ: Maryla Rodowicz może stracić dach nad głową! Chcą ją wykopać na bruk, szokujące doniesienia!

Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn

- Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu - zapewnia nas prof. Gertruda Uścińska.

Wyższy wiek emerytalny, wyższa emerytura

- Jako prezes ZUS od zawsze zachęcam do wydłużania w miarę możliwości swojej aktywności zawodowej. Jest to bowiem najprostszy sposób na otrzymanie godnej i wysokiej emerytury. Praca o jeden rok dłużej może zwiększyć emeryturę nawet o 15 proc. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakończeniu swojej aktywności zawodowej warto skonsultować się z doradcą emerytalnym z ZUS, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego pokaże prognozę naszego przyszłego świadczenia. ZUS wprowadził wiele ułatwień, dzięki którym wniosek o emeryturę można złożyć bez wychodzenia z domu. W ten sam sposób można skonsultować się z doradcą emerytalnym - dodaje prezes ZUS.

Emerytura nawet 30 tysięcy złotych

- To, że dłuższa praca naprawdę się opłaca świadczą o tym nasi emerytalni rekordziści. ZUS obecnie wypłaca jedną emeryturę w wysokości ponad 30 tys. zł i kilkanaście w kwocie ponad 20 tys. zł. Tym rekordzistą jest mężczyzna, który przepracował 62 lata. Pracował w branży produkcji ołowiu, cynku i cyny. Z kolei wśród pań rekordzistka pracowała 61 lat. W tym przypadku był to sektor finansowy, a zapłacone składki pozwoliły obliczyć emeryturę na ponad 20 tys. zł miesięcznie - dodaje prezes ZUS.

Jest źle, a będzie gorzej

Przeciętną wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS w marcu 2020 roku - wyniosła 2 395,11 zł. Dla mężczyzn ta średnia jest nieco wyższa - 2 992,13 zł, zaś dla kobiet niższa - to tylko 2 002,66 zł. Oczywiście są to kwoty brutto. Jeszcze dramatyczniej to wygląda, gdy przyjrzymy się tzw. dominancie, czyli wysokości emerytury pobieranej przez największa liczbę emerytów. Ta kwota to 1 802,07 zł. I oczywiście jest ona niższa dla kobiet (1 712,57 zł), niż dla mężczyzn (2 381,09 zł). Te niewielkie kwoty mogą być w przyszłości jeszcze niższe. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Dłuższym życiem Polaków, zwiększającą się liczbą emerytów oraz malejącą liczbą osób w tzw. wieku produkcyjnym. To oznacza, że tzw. kwota zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, będzie w przyszłości o wiele niższa niż dziś. - Dziś stopa zastąpienia wynosi ok. 55 proc., a w 2060 r. może to być ok. 25 proc. - wyjaśnia prezes ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Biedronka rozdaje darmowe komputery dla uczniów. Mocarna konfiguracja

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze