Blokowanie stron internetowych przez urzędników! Potężne uprawnienia w rękach prezesa UOKiK

2020-09-30 16:59 DR
Infrastruktura internetowa
Autor: Materiały prasowe Infrastruktura internetowa

Prezes UOKiK będzie mógł usuwać treści i blokować strony internetowe, a przy wykonywaniu niektórych nowych uprawnień pomogą mu inne instytucje państwowe. Takie zmiany zaproponowane przez rząd znalazły się w projekcie znowelizowanej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowe zapisy trafią teraz do konsultacji społecznych.

- Nowe uprawnienia prezesa UOKiK to pokłosie unijnego rozporządzenia CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów. Polskie przepisy będą wdrożeniem unijnego prawa do polskiego systemu prawnego - podaje portal money.pl. Najważniejsza zmiana uprawnień prezesa UOKiK w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, która trafiła do konsultacji społecznych, dotyczy możliwości usuwania treści lub blokowania dostępu do stron internetowych. Poza tym nowe przepisy przewidują, że UOKiK będzie mógł kupować towary lub usługi pod przykrywką. Jeden z zapisów upoważnia urzędnika do "dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania". Chodzi o sytuacje, gdy istnieje podejrzenie naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

ZOBACZ KONIECZNIE: To koniec tanich przejazdów? Ubera czekają zmiany

Przy wykonywaniu niektórych nowych uprawnień,urzędnicy UOKiK będą mogli liczyć na pomoc innych instytucji państwowych - np. policja pomoże przy zakupie bez podawania tożsamości tożsamości, jeżeli transakcja będzie się wiązać z ryzykiem zagrożenia zdrowia lub życia kontrolującego. tak samo - w sytuacji, gdy w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego zajdzie konieczność przeszukania. - Oprócz tego, prezes UOKiK będzie mógł również zgłosić się do szefa ABW z prośbą o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi o uzyskanie tzw. fałszywej tożsamości - czytamy na money.pl.

Super Biznes - wywiad Daniel Obajtek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.