paragon, kasa fiskalna

i

Autor: East News

Nowe przepisy 2019: Zmiany w kasach fiskalnych online

2019-06-25 6:39

W maju 2019 roku weszły nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Przedsiębiorców czeka mała rewolucja. Będą musieli zastąpić tradycyjne urządzenia rejestrujące kasami online. Wymiana podzielona jest na etapy w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Jako pierwsi będą musieli wprowadzić kasy online przedstawiciele branż najbardziej narażonych na wyłudzenia VAT – np. branzy paliwowej.

Kasa online jest urządzeniem połączonym z Centralnym Repozytorium Kas i umożliwia nie tylko tworzenie elektronicznych kopii wystawianych paragonów, ale także wysłanie ich za pośrednictwem sieci teleinformatycznej w czasie rzeczywistym do wskazanej bazy. System będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych. W efekcie ma to spowodować uszczelnienie luk, przez które fiskus traci wpływy przede wszystkim z tytułu VAT.

Poza tym chodzi o zwiększenie liczby płatności bezgotówkowych oraz zapewnienie konsumentom dostępu do pieniądza elektronicznego oraz paragonów elektronicznych. Dzięki wprowadzonym zmianom będzie możliwe szybkie wycofanie z obiegu urządzeń przestarzałych, które nie są dostosowane do nowych wymagań, a ich kontrola jest trudna.

Informacjami z kas fiskalnych online będzie zarządzał Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Będzie on mógł udostępniać dane z kas Ministrowi Finansów oraz reprezentantom izb administracji skarbowej, urzędów skarbowych i celno-skarbowych.

Harmonogram wprowadzania obowiązkowych kas online

Wymiana kas fiskalnych będzie odbywała się w kilku etapach. Obowiązek zakupu nowych kas online obejmie najpierw przedsiębiorców prowadzących firmy w branżach narażonych na największe wyłudzenia w zakresie podatku VAT.

Od 1 stycznia 2020 roku kolejne branże będą zostaną zobowiązane do posiadania kas online. Ostatecznie kasy fiskalne online będą obowiązkowe dla wszystkich podatników dopiero w 2023 roku (czyli od momentu, gdy przestaną obowiązywać przepisy przejściowe).

Od kiedy nowe kasy:

Od 1 stycznia 2020 roku – przedsiębiorcy

a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;

b) sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 roku – przedsiębiorcy

* świadczący stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

* zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 roku – przedsiębiorcy świadczący usługi:

* fryzjerskie;

* kosmetyczne i kosmetologiczne;

* budowlane;

* w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;

* prawnicze;

* związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej –

Od 1 stycznia 2023 roku - wszyscy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (przestaną obowiązywać przepisy przejściowe).

Do kiedy stare kasy

Z kas starego typu będzie można korzystać do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie. Wyjątkiem będą branże narażone na wyłudzenia VAT -np branża paliwowa.

Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy online

* przedsiębiorcy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w wyznaczonych terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online,

* przedsiębiorcy, u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy (dobrowolnie) rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, jeżeli dotychczas nie używali oni i kas rejestrujących (ani starego ani nowego typu) do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Ile można odliczyć

Przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia od podatku kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy (lub zwrot tej kwoty) można będzie dokonać pod warunkiem:

- rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej,

- posiadania faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze