Pijany kierowca

i

Autor: Materiały prasowe

Surowe przepisy

Od dziś nowe przepisy! Zabiorą auto za jazdę na kacu i ucieczkę z miejsca wypadku

14 marca zostaną zaostrzone przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. Prawo wprowadzi możliwości konfiskaty pojazdu, którego kierowca jest nietrzeźwy. Warto pamiętać, że duża część kierowców złapanych za jazdę "pod wpływem", to osoby, które piły dzień wcześniej i usiadły za kierownicę nieświadome tego, ile promili mają nadal we krwi.

Jazda po alkoholu - utrata samochodu, nowelizacja Kodeksu karnego

Obecnie za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Za stężenie powyżej 0,5 promila kierowcy mogą zapłacić od 5 tys. do 60 tys. zł. W obu przypadkach otrzymuje się też 15 punktów karnych – maksymalną możliwą liczbę za pojedyncze zdarzenie.

14 marca 2024 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego umożliwiająca konfiskatę pojazdów kierującym mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Według nowych przepisów auta będą mogli stracić również ci, którzy po spożyciu napojów wyskokowych spowodują wypadek (od 0,5 do 1 promila, powyżej tej wartości konfiskata jest obowiązkowa).

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierującego z odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu pojazd zostanie zatrzymany na siedem dni. W tym czasie zapadnie decyzja prokuratora o zabezpieczeniu auta (lub innego pojazdu mechanicznego), po czym sąd wyda wyrok o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Konfiskata samochodu – przypadki szczególne

W szczególnych przypadkach nowe przepisy pozwalają sądom na nałożenie innych kar.

  • Jeśli prowadzony pojazd nie należy do pijanego kierującego, zasądzony zostanie przepadek równowartości maszyny.
  • Gdy  doszło do znacznego uszkodzenia pojazdu, sąd również zadecyduje o przepadku jego równowartości.
  • Nietrzeźwemu kierowcy prowadzącemu pojazd służbowy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, samochód nie zostanie odebrany. Na kierującego zostanie nałożona kara finansowa od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

4/5 przypadków to nieświadoma nietrzeźwość

– 80% klientów mojej kancelarii to osoby, które alkohol spożywają okazyjnie, ale ruszyły samochodem w trasę, będąc przekonanymi, że zdążyły już strawić wypite napoje procentowe. Tak zwana nieświadoma nietrzeźwość – podkreśla Gabriel Gatner, adwokat specjalizujący się w sprawach karnych związanych z jazdą po alkoholu.

W całym 2023 r. zanotowano ponad 90 tys. przypadków jazdy po alkoholu. Najczęściej (aż 65%) wskazywanym przez ankietowanych powodem, dla którego zdecydowali się oni na jazdę nie mając pewności, czy są trzeźwi, było dobre samopoczucie.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Kapis

QUIZ PRL. Co się piło w Polsce Ludowej?

Pytanie 1 z 15
Kawa zalewana wrzątkiem w PRL-u nosiła nazwę:
QUIZ PRL. Co się piło w Polsce Ludowej ?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze