Od 1 lipca wchodzi z życie nowa matryca podatku VAT, ma uprościć prawo i ujednolicić stawki. Generalnie stawki spadną, a to oznacza, więcej pieniędzy w kieszeniach konsumentów. Ta informacja z pewnością ucieszy mamy. Dlaczego? Mniej zapłacą za pieluszki dla najmłodszych. Pieluchy to produkt, którego zużycie przez niemowlaków w ciągu miesiąca liczy się w setkach, a więc i w portfelu rodziców zostanie sporo gotówki. Po obniżce stawki średnia cena paczki popularnych na rynku pieluch nieznacznie przekroczy 45 zł. Tańsze będą nie tylko pieluchy, ale również smoczki czy jedzenie dla niemowlaków (po obniżce stawki VAT z 8 proc. do 5 proc.).
Dorośli także mogą liczyć na spadek cen artykułów higienicznych. Podpaski, tampony higieniczne, pieluchy - ich stawka spadnie z 8 do 5 proc. Przykładowo kupując podpaski, po obniżce podatku VAT można zaoszczędzić na opakowaniu blisko złotówkę.
ZOBACZ TEŻ: Kryzys ekonomiczny. Biura turystyczne idą… z torbami
Nie bez znaczenia jest fakt, że mniej pieniędzy trzeba będzie wydać na fotelik samochodowy dla dzieci. Taki zakup to przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pociech. Często jest tak, ze rodzice kierują się ceną takiego fotelika. Teraz będzie można za te same pieniądze (średnio ok. 320 zł) kupić fotelik po prostu sprawdzonej marki, a co za tym idzie również bezpieczniejszy (po obniżce stawki VAT z 23 proc. do 5 proc.).
Z wprowadzenia nowej matrycy powinni się również ucieszyć restauratorzy, którzy w ostatnich miesiącach boleśnie odczuli pandemie koronawirusa. Od 1 lipca niższe będą stawki podatku VAT na przyprawy takie jak paprykę słodką mieloną czy musztardę delikatesową. Za pieprz czarny mielony powinniśmy już zapłacić poniżej pięciu złotych. Tutaj obniżkę z pewnością odczujemy bowiem podatek spadnie z 23 proc. do 8 proc.
Mniej zapłacimy także za słodycze. Popularne herbatniki, paluszki czy pierniki dzięki nowej matrycy stawek VAT będą tańsze o kilka złotych. Dla naszych najmłodszych to ważne bo więcej zostanie z kieszonkowego (po obniżce stawki VAT z 23 proc. do 5 proc.).
Nie zapomniano również o tych, co dbają o nienaganna figurę i zdrowie. Oczywiście jest to związane z dietą, czyli jedzeniem. Od lipca taniej będzie można kupić przykładowo sucharki (po obniżce stawki VAT z 23 proc. do 5 proc.). Ale mniej zapłacimy również za banany, pomarańcze czy cytryny, to dobra informacja dla naszych seniorów, którzy dzięki spożywaniu owoców utrzymują formę i zdrowie (po obniżce stawki VAT z 8 proc. do 5 proc.).
Obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc., w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości. Od 1 lipca to się zmieni, a pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką.
SPRAWDŹ TAKŻE: Tęsknimy za szkołą, ale chcemy w niej więcej technologii. Uczniowie o nauce przed, podczas i po pandemii