stopa dziecka, dziecko, noworodek, niemowlę

i

Autor: Peter Brandt

Nowe ułatwienie dla rodziców. Narodziny dziecka zgłoszą online

2018-01-24 9:42

Rząd zdejmie z rodziców uciążliwy obowiązek osobistego stawiania się w urzędzie stanu cywilnego w celu zgłoszenia narodzin dziecka. Za sprawą przyjętego przez Radę Ministrów we wtorek projektu Ministerstwa Cyfryzacji, od 1 czerwca będą mogli zarejestrować je przez Internet.

Młody rodzić, aby zarejestrować narodziny dziecka, musi obecnie udać się do urzędu osobiście. Po zmianach będzie to możliwe także w formie dokumentu elektronicznego. Zgłoszenie urodzenia ma również zawierać oświadczenie o wyborze imienia dla dziecka.

Sprawdź także: Premia za szybkie urodzenie dziecka. Minister Rafalska: „godne rozważenia”

Po zarejestrowaniu urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego, osobie zgłaszającej ten fakt, zostanie przesłany – w postaci papierowej lub elektronicznej – odpis aktu urodzenia dziecka, a także powiadomienie o nadanym mu numerze PESEL i zaświadczenie o jego zameldowaniu, o ile wystąpią przesłanki do nadania numeru PESEL i zameldowania. Ponadto, wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy możliwe będzie także w formie dokumentu elektronicznego" - informuje w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dziecko przypisane do rodziców
Ponadto przyjęto regulację, która pozwoli na ustalenie jednoznacznych relacji łączących dziecko z jego rodzicami (chodzi o dodanie numerów PESEL rodziców przy akcie urodzenia dziecka). „Zmiana polegająca na dodaniu numerów PESEL rodziców (jeśli zostały im nadane) w rejestrze stanu cywilnego oraz rejestrze PESEL, uprości sięganie do danych zgromadzonych w tych rejestrach przez podmioty do tego upoważnione, i w konsekwencji uprości czynności wymagające weryfikacji. Będzie to istotne np. w przypadku stwierdzania prawa do świadczeń oraz ułatwi służbom statystyki publicznej wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych. Rozwiązanie to powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 r." – podał KPRM.

Czytaj też: Na jakie urlopy chodzą polscy rodzice? Podpowiadamy, co wybrać

Szybsza aktualizacja danych
Wprowadzono również przepisy, na podstawie których podmioty mające dostęp do rejestru PESEL będą mogły bezpośrednio informować (w formie pisemnej lub elektronicznej) organy odpowiedzialne za rejestrację danych w tym rejestrze o ich niezgodności ze stanem faktycznym. Obecnie podmioty korzystające z dostępu do rejestru PESEL, np. Narodowy Fundusz Zdrowia lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzone niezgodności zgłaszają ministrowi odpowiedzialnemu za cyfryzację (prowadzącemu rejestr PESEL). Po zmianach, taką informację będą przekazywać bezpośrednio organowi odpowiedzialnemu za wprowadzanie danych. Przyspieszy to aktualizację danych w rejestrze PESEL. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.
Wspomniane zmiany zostały zawarte w projektach ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Zobacz również: Polska wydała fortunę na socjal dla rodzin z dziećmi

 

Źródło: KPRM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze