Masz możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, na rzecz:
- podmiotów świadczących opiekę zdrowotną
- Agencji Rezerw Materiałowych
- Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych
- domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z
- usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy, domów pomocy społecznej, o którychmowa w ustawie o pomocy społecznej,
- Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Nowe ulgi podatkowe 2021. Jak rozliczyć ulgę na internet? Nawet 1500 zł dla każdego
Osobom oddającym osocze należy się ulga podatkowa! To zachęta dla ozdrowieńców, którzy w ten sposób mogą pomóc innym chorym na koronawirusa. Osocze krwi to darowizna i jego wartość można odliczyć od podatku.
"Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa" – pisze resort finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej”.
Do odliczenia konieczne jest zaświadczenie, z którego wynika ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O. Warto je pobrać, bo dzięki niemu możemy nieco zyskać.