Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi? Kto może je oddać? Osocze ozdrowieńców potrzebne! Zobacz odpowiedzi na NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. AhmadArdity

Oddajesz osocze? Dostaniesz ULGĘ podatkową! Zobacz, ile wynosi!

2020-11-23 15:17

Osobom oddającym osocze należy się ulga podatkowa! To zachęta dla ozdrowieńców, którzy w ten sposób mogą pomóc innym chorym na koronawirusa. Osocze krwi to darowizna i jego wartość można odliczyć od podatku – informuje Ministerstwo Finansów. Sprawdź szczegóły.

Osocze ratuje życie ciężko chorych na koronawirusa. Lekarze alarmują o jego brakach, więc resort zdrowia apeluje, by do punktów krwi zgłaszały się osoby, które przeszły infekcję SARS-CoV-2 i wyzdrowiały, także te, które przeszły infekcję bezobjawowo i zostało to potwierdzone testami. Aby zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza, ministerstwo finansów poinformowało, że każda osoba chorująca na COVID-19 i honorowo oddająca osocze, zyskuje prawo do ulgi podatkowej. Informację tą podał dziennik "Rzeczpospolita". 

ZOBACZ TEŻ: Gowin zmienia zdanie. Stoki narciarskie jednak mają działać. Ale tylko w reżimie sanitarnym

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rzeczpospolitej" wynika, że chodzi o tak zwaną ulgę na darowizny. Zwykle dotyczy ona darowizn na organizacje kultu religijnego lub instytucje pożytku publicznego. Tym razem chodzi o osoby, które honorowo oddają krew, w tym osocze ozdrowieńców. Istotna w tej sytuacji jest również informacja, że przepisy dają możliwość odliczenia ulgi dla krwiodawców od podatku jedynie osobom, które oddały krew lub osocze "honorowo", czyli nie biorąc za to pieniędzy.

"Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa" – pisze resort finansów w odpowiedzi na pytanie „Rz”.

Do odliczenia konieczne jest zaświadczenie, z którego wynika ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O. Warto je pobrać, bo dzięki niemu możemy nieco zyskać.

Kto może oddać osocze?

Osocze, które ma pomóc w walce z COVID-19, mogą oddawać ozdrowieńcy, którzy:

  • mają 18 - 65 lat i przeszli zakażenie koronawirusem,
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi,
  • minęło co najmniej 18 dni od zakończenia izolacji lub 28 dni od wyzdrowienia.

Co ważne, osocze można oddawać nawet 3 razy w odstępach tygodniowych. Osocze pobrane podczas jednej donacji jest dzielone na kilka porcji, dzięki czemu może zostać wykorzystane do terapii kilku chorych.

SPRAWDŹ TAKŻE: Sprzedaż detaliczna pod kreską. Polacy ograniczyli wydatki w sklepach

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany