Nauczyciele praktycznej nauki zawodu i nauczyciele przedmiotów zawodowych

i

Autor: pixabay

Nowe zarobki nauczycieli! Ile zarabia się w szkole?

2020-07-15 16:16

Samorządowcy oczekują od Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby zlikwidować czternastą pensję nauczycieli, zwolnić pracowników dużych szkół ze składek do ZUS oraz zwiększyć subwencję. Jak to wpłynie na ich wynagrodzenie? Przypomnijmy, że zarobki pedagogów uzależnione są od posiadanego wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego. Zobacz, ile zarabia się w szkole w 2020 roku.

Na początku 2020 roku wzrosły wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli tak, aby nie zarabiali oni mniej od płacy minimalnej. Wynikało to z rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski przypominał jednak, że styczniowa podwyżka nie będzie jedyną, bowiem wcześniej premier Mateusz Morawiecki obiecał, że wszyscy pedagodzy otrzymają podwyżkę od września 2020 r. - wzrost pensji ma sięgnąć około 6 proc. Wczoraj natomiast "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że samorządowcy chcą, aby resort edukacji zlikwidował czternastkę dla nauczycieli, zwolnił pracowników dużych szkół (zatrudniających co najmniej 50 osób) ze składek do ZUS i zwiększył subwencję. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa, który sprawił, że samorządy znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej. Związek Miast Polskich (ZMP) uważa, że wspomniane rozwiązania będą działały na korzyść wszystkich, w przeciwnym wypadku samorządy znajdą się w poważnych tarapatach i nie zapewnią nauczycielom wrześniowych podwyżek. Co na to minister edukacji Dariusz Piontkowski? Szef resortu uważa, że adresatem tych żądań powinien być resort finansów. Jak czytamy w dzienniku, w najbliższych tygodniach Piontkowski chce spotkać się ze związkowcami i samorządowcami, aby rozmawiać o zmianach w systemie wynagradzania nauczycieli i o reformie finansowania oświaty. Wszystko wskazuje na to, że zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli są możliwe. Jak wyglądają zarobki nauczycieli na obecnie i jak mogą wyglądać we wrześniu? Sprawdź poniżej. 

ZOBACZ TEŻ: Sprzedaż mieszkań po pierwszym półroczu – czyżby nie taki diabeł straszny…?

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli jest ustalane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wysokość zarobków zależy od stopnia zawodowego. Wyróżnia się 4 stopnie zawodowe nauczycieli:

  • nauczyciel stażysta,
  • nauczyciel kontraktowy,
  • nauczyciel mianowany,
  • nauczyciel dyplomowany.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 stycznia 2020:

  • nauczyciel stażysta - 100 proc. kwoty bazowej - 3 337,55 zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 111 proc. kwoty bazowej - ok. 3 704,68 zł;
  • nauczyciel mianowany - 144 proc. kwoty bazowej - ok. ?4 806 zł
  • nauczyciel dyplomowany - 184 proc. kwoty bazowej - ok. 6 141? zł.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 września 2020:

  • nauczyciel stażysta - 100 proc. kwoty bazowej - 3 537,80 zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 111 proc. kwoty bazowej - ok. 3 537,80? zł;
  • nauczyciel mianowany - 144 proc. kwoty bazowej - ok. 5 094,432? zł
  • nauczyciel dyplomowany - 184 proc. kwoty bazowej - ok. 6 509,552?  zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Typowe i nietypowe problemy w pracy zdalnej w polskich firmach

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze