mężczyzna chory na grypę

i

Autor: Getty Images

Rewolucja w ZUS

Nowe zasady L4. Co można robić na zwolnieniu lekarskim?

2022-11-04 11:55

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego z powodu nieobecności chorego w miejscu zamieszkania - tak wynika z nowych zasad. Jest to prawdziwa rewolucja związana z kontrolami ZUS.

Zasiłek chorobowy. Komu przysługuje?

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę ale również tym, które prowadzą działalność gospodarczą. Dokumentem niezbędnym do udowodnienia choroby jest wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie.

Sam fakt choroby potwierdzony zwolnieniem lekarskim nie zawsze oznacza jednak wypłatę należnego zasiłku chorobowego. Może się bowiem zdarzyć, iż pracodawca (w przypadku osób zatrudnionych na etat) lub ZUS (w przypadku osób samozatrudnionych) podejmie decyzję o dokonaniu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego - informuje portal zus.pox.pl.

Nie ma Cię w domu - nie dostajesz zasiłku! Teraz to się zmieni!

Dotychczas jedną z głównych przyczyn domowy przyznania zasiłku chorobowego była nieobecność ubezpieczonego przebywającego na zwolnieniu lekarskim w miejscu zamieszkania. W związku z tym - w przypadku, gdy kontroler nie zastał chorego w domu - ubezpieczony tracił prawo do zasiłku chorobowego za cały czas trwania zwolnienia. 

Teraz nastąpi całkowita zmiana dotychczas stosowanych przepisów. W najnowszej wersji poradnika "Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy" wydawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadzone zostały zmiany dotyczące  kontroli ubezpieczonych.

Jak informuje portal zus.pox.pl w ramach nowych wytycznych, ZUS wyjaśnia, iż w sytuacji, w której kontroler nie zastanie ubezpieczonego w domu, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić. Co więcej, kontroler powinien zwrócić się do ubezpieczonego (pracownika bądź przedsiębiorcy), by ten wyjaśnił przyczyny swojej nieobecności w domu. Równocześnie ZUS zaznacza, że nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzania kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. ZUS stwierdza także, że eżeli ubezpieczony poda uzasadniony powód swojej nieobecności (np. wizyta u lekarza, w aptece czy konieczna rehabilitacja), to nie można uznać, iż zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem.

Zwolnienie lekarskie. Czy musisz być w domu?

Zmianie ulega również kwestia podawania adresu pod którym ubezpieczony ma zamiar spędzać czas podczas zwolnienia lekarskiego. Według nowych zasad "przebywanie pod innym adresem nie stanowi zachowania, które w jakikolwiek sposób mogłoby mieć związek ze zdrowotnymi przesłankami udzielania tego zwolnienia, ani tym bardziej rodzić podejrzenia co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego" - przytacza portal zus.pox.pl.

Sonda
Zdarzało Ci się oszukiwać na L4?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze