Podwyżka podatków i wieku emerytalnego? Minister Finansów zdradza plan

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Minister finansów Andrzej Domański

Deklaracja ministra

Nowelizacja budżetu 2024. Mniej pieniędzy z podatków i nieplanowane wydatki

2024-10-17 15:44

Ministerstwo Finansów jest bardzo blisko decyzji o ewentualnej nowelizacji budżetu na 2024 rok - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Powodem są niższe od planów wpływy z VAT, CIT czy praw do emisji CO2 oraz nieplanowane wydatki na walkę ze skutkami powodzi. Nie będzie też wpłaty 6 mld zł zysku z NBP.

Nowelizacja budżetu 2024

 Jak zapowiedział  minister finansów Andrzej Domański:  - Jeszcze nie ma decyzji o nowelizacji, ale jesteśmy bardzo, bardzo blisko. Mamy dodatkowe informacje dotyczące wykonania budżetu we wrześniu. Z uwagi na sytuację powodziową oraz konieczność zapewnienia finansowania samorządom w tym roku prawdopodobieństwo nowelizacji wyraźnie rośnie. Jeszcze decyzja nie zapadła - powiedział szef resortu.

Niższe wpływy z VAT i CIT

 Minister  Domański wyjaśnił w kontekście potencjalnej nowelizacji budżetu,  że niższa realizacja wpływów z VAT do budżetu względem planu w bieżącym roku wynika z niższej prognozowanej inflacji niż pierwotnie zakładał budżet na 2024 r. (6,6 proc. vs. 3,7 proc. obecnie), jak również z niższej dynamiki sprzedaży detalicznej.

„Z punktu widzenia niemal każdego niższa inflacja to jest dobra informacja, oczywiście nie z punktu widzenia wpływów VAT” – powiedział Domański.

 Minister Domański wyjaśnił, że  sprzedaż detaliczna nie rośnie tak szybko, jak prognozowano i to też przekłada się na trochę niższe realizacje VAT, ale jednocześnie zaznaczył, że wpływy z VAT z miesiąca na miesiąc rosną dwucyfrowo i nie ma mowy o spadkach rdr w tej kategorii, tylko o niższej realizacji względem planu. Domański zwrócił także uwagę na niższe wpływy z CIT, głównie ze względu na kondycję eksporterów. Szef MF wskazał również, że ceny uprawnień do emisji CO2 są na niższym poziomie niż zakładano, co oznacza dla MG ubytki prawie 8 mld zł względem planu.

Silny złoty to "poważny problem"

Andrzej Domański zwrócił też uwagę, że mocny złoty nie pomaga eksporterom. - "Amerykański Fed tnie stopy procentowe, Europejski Bank Centralny tnie stopy procentowe, a wiemy, że w Polsce one pozostają bez zmian, więc złoty się umacnia. Nie pomaga też eksporterom słabość gospodarki strefy euro, czyli naszych głównych partnerów handlowych" – podkreślił szef MF. Dodał, że silny złoty to jest "poważny problem" zgłaszany w ankietach przez eksporterów. Podkreślił, że MF nie prowadzi polityki kursowej.

QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL

Pytanie 1 z 15
Ile było województw w latach 1975 -1998?
QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze