Abonament RTV

i

Autor: Shutterstock Abonament RTV

Nowy abonament RTV. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2017-02-24 12:40

Szykują się gigantyczne zmiany w abonamencie radiowo-telewizyjnym. PiS szykuje aż dwie ustawy, które mają poprawić jego ściągalność. W pięciu punktach wyjaśniamy wszystko, co musicie wiedzieć o nowym abonamencie.

1. Dwie nowe ustawy

Ekipa rządząca chce podzielić wprowadzanie zmian w abonamencie na dwa etapy. Pierwszym z nich ma być znowelizowanie obecnych przepisów. Według Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, zmiana ta ma za zadanie poprawić ściągalność abonamentu. Druga ustawa ma być zupełnie nowym dokumentem i to o wiele bardziej drastycznym. Będzie zakładała, że każdy Polak ma telewizor, a więc abonament stanie się powszechny – będzie czymś w rodzaju nowego podatku.

2. Ile zapłacimy?

Według nowelizacji ustawy, kwota abonamentu się nie zmieni i będzie wynosiła 22,7 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Jeśli w życie wejdzie całkiem nowe prawo, abonament będzie powszechny, ale i niższy. Jego dokładana kwota nie jest znana, ale nie powinna wynosić więcej niż 10-12 zł miesięcznie. Z tym że już nie od całego domu, a od jednego podatnika.

3. Kto zapłaci?

Nowelizacja dotychczasowych przepisów nie dotknie ich w kwestii grona płatników abonamentu, a przynajmniej nie ma takich informacji. Zwolnione z płacenia pozostaną m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi czy osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Czabański o abonamencie: Będzie podwojenie ściągalności!

Co będzie zakładała nowa ustawa? To jedna wielka zagadka. Czabański nie wspomina o żadnych wyłączeniach z płatności, ale podkreśla, że ogłoszona zostanie amnestia dla tych, którzy abonamentu nie płacili i nagroda dla rzetelnych płatników. Mogłaby nią być np. narodowa loteria, w której można by wygrać wysokie nagrody pieniężne.

4. Kto będzie ściągał abonament?

Według nowelizacji, wciąż będzie to Poczta Polska, która ma być jednak bardziej skuteczna. W pozyskiwaniu danych dotyczących tego, kto posiada telewizor, mają ją wspierać operatorzy telewizji kablowych, którzy nie będą mogli odmówić przekazania danych swoich klientów. Poczta będzie wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych, które nadal nie będą płaciły abonamentu, a, jeśli to nie pomoże, pieniądze będzie próbowała pobrać skarbówka.

ZOBACZ TEŻ: Abonament RTV w 2017. Jak uzyskać zniżkę?

W całkiem nowej wersji przepisów odpowiedzialność za abonament całkowicie ma spaść na urzędy skarbowe, bowiem będzie on ściągany wraz z podatkiem dochodowym i będą nim objęci wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS.

5. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja ustawy abonamentowej ma szansę wejść w życie nawet w czerwcu bieżącego roku. Zaraz potem, bo na przełomie czerwca i lipca, w Sejmie ma znaleźć się projekt całkiem nowej ustawy o abonamencie. Kiedy wejdzie w życie? Tego nie wiadomo, bo tak duże zmiany w prawie powinna zaopiniować Bruksela. Ale Czabański deklaruje, że PiS postara się jakoś ten wymóg obejść.

Źródła: money.pl, wirtualnemedia.pl, krrit.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze