Okolicznościowy banknot o nominale 20 zł został zaprojektowany przez Justynę Kopecką. Można go nabyć w cenie 60 zł w Oddziałach Okręgowych NBP lub sklepie internetowym Kolekcjoner. Banknot ma wymiary 150 mm x 77 mm. Ukazał się w nakładzie 55 000 sztuk. Został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i podobnie jak inne kolekcjonerskie monety i banknoty NBP może służyć za środek płatniczy.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej odegrał szczególną rolę w polskim kulcie maryjnym, a tematyka jasnogórska została poruszona na kolekcjonerskim banknocie NBP z Janem Pawłem II już w 2006 roku. Tym razem na kolekcjonerskim banknocie NBP znajdziemy liczne nawiązania do koronacji obrazu.
Jedna strona banknotu przedstawia korony Dzieciątka, które zostały ofiarowane z okazji koronacji przez papieża Klemensa XI. (Skarby skradziono w 1909 roku.) Pod koronami umieszczono monogram maryjny na tle stylizowanych lilii andegaweńskich, tzw. recto-verso. Pełni on funkcję zabezpieczenia banknotu. Prawą część 20-złotówki zdobią wicie roślinne – taki sam motyw można znaleźć na ramie słynnego obrazu. Znak wodny przedstawia herb pauliński, na który składają się: kruk trzymający w dziobie bochenek chleba oraz dwa lwy oparte o pień palmy. W górnym lewym rogu banknotu także widnieje motyw roślinny. Zaczerpnięto go z przedniej części ołtarza, który znajduje się w kaplicy Matki Bożej.
Na drugiej stronie banknotu umieszczono miniaturę ryciny z 1717 r. z iluminacją sanktuarium Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz widokiem na ołtarz koronacyjny. Z lewej strony można zobaczyć klasztor jasnogórski otoczony fortecą, a na dole – lilię andegaweńską. W prawym górnym rogu banknotu widnieje motyw roślinny zaczerpnięty z ramy obrazu oraz herb pauliński.
Zobacz też: 500-złotowy banknot NBP z Sobieskim już w obiegu! [GALERIA]
Przeczytaj także: Dopasuj władców Polski do poszczególnych banknotów [ZDJĘCIA]
Polecamy: 500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot [GALERIA, WIDEO]
Oprac. na podst. biznes.interia.pl, biznes.onet.pl