Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że w ramach Polskiego Nowego Ładu zostanie przedstawiona kontynuacja programu "Rodzina 500+". Z kolei minister Maląg mówiła, że z badań wynika, że młodzi Polacy potrzebują "wsparcia w zakresie polityki mieszkaniowej, ale także rynku pracy - jeżeli chodzi o czas pracy, pewne zmiany wprowadzane do Kodeksu Pracy, i stabilizację, bezpieczeństwo finansowe". Dodała, że w Nowym Ładzie rząd chce zaakcentować wsparcie dla młodych rodziców.
Nowy ład. Czy będzie emerytura bez podatku?
Maląg była pytana w Polsat News o nowe propozycje w obszarze polityki rodzinnej, które zostaną przedstawione w ramach Polskiego Nowego Ładu. Rozwiązania na pewno będą służyły rodzinom z małymi dziećmi, będą promowały to, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje o zakładaniu rodziny - przekazała.
Szefowa MRiPS podkreśliła, że w Polski Nowym Ładzie znajdą się "inwestycje w polską rodzinę - zarówno w sferze społecznej, adresowanej do rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów, jak i także mocne wsparcie gospodarki".
- Młodym ludziom przede wszystkim potrzeba mieszkań, stabilnej pracy, pewnych zmian w kontekście elastyczności pracy, i potrzebują opieki nad dziećmi między pierwszym a trzecim rokiem życia - mówiła minister Maląg. - Potrzebny jest nam mocny program mieszkaniowy, i na pewno te rozwiązania są sztandarowe - dodała.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej oświadczyła, że świadczenie "Rodzina 500+" zostanie zachowane. Dopytywana, czy zostanie ono zwaloryzowane, powiedziała: Poczekajmy na ten moment. Zapowiedziała, że pojawią się nowe programy wsparcia, które nie będą bezpośrednim wsparciem finansowym.