emeryt pusty portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Nowy ład: Rząd wprowadzi ulgi podatkowe dla seniorów

2021-05-10 12:33

Jednym z założeń nowego programu Prawa i Sprawiedliwości nazywanego Nowym Ładem, ma być likwidacja obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego dla seniorów, W wysłanym do Brukseli przez rząd Krajowym Planie Odbudowy zaznaczono, że należy wdrożyć rozwiązania, które będą dawać "racjonalną alternatywę poprzez zastosowanie innych rozwiązań, które zachęcać będą do pozostawania na rynku pracy, po osiągnięciu wieku emerytalnego".

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do sięgnięcia po środki z nowego unijnego Funduszu Odbudowy, utworzonego z myślą o wsparciu gospodarki wychodzącej z wywołanego przez koronawirusa kryzysu. Taki dokument musiało przygotować każde państwo członkowskie i - zgodnie z pierwotnym terminem - miało przedstawić szczegóły Komisji Europejskiej do 30 kwietnia.

Jak opisano w KPO: "relatywnie niski rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę w świetle identyfikowanych trendów demograficznych może stanowić poważne wyzwanie dla Polski w przyszłości, zarówno w zakresie finansów publicznych, jak i stabilizacji rynku pracy".

Super Raport 10.05 (Goście: Waldemar Buda - wiceminister funduszy, Andrzej Rozenek - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Ireneusz Raś

w KPO wymieniono cztery najważniejsze aspekty zmian w podatkach.

  • "Automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę, jednak zdecydują się na kontynuację zatrudnienia" - czyli niższe podatki dla osób, które będą pracować pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.
  • "Wysokość obniżenia wysokości podatku dochodowego (wartość procentowa obniżki) zostanie wyliczona szczegółowo na etapie opracowywania reformy, jednak zakłada się, że jej wartość będzie uwzględniać realnym poziom gwarantujący oddziaływania na indywidualne decyzje pracowników" - nie określono, jaka będzie to ulga, ale na tyle duża, by zachęcać do dalszej pracy.
Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?
  • "Kwota wynikająca z obniżki podatku dochodowego zostanie automatycznie przekazywana na indywidualne konto emerytalne pracownika powiększając tym samym przyszłą emeryturę - dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko przyszła emerytura będzie wyższa ze względu na wydłużenie okresu składkowego, ale dodatkowo wpływ na jej wysokość będą miały zwiększone składki emerytalne wynikające z obniżenia podatku dochodowego i przeznaczenia uzyskanej w ten sposób kwoty na dodatkowe zasilenie konta emerytalnego" - oznacza to, że ulga podatkowa nie trafi do kieszeni pracujących seniorów, ale trafi do IKE i będzie można tymi pieniędzmi zarządzać zapewne dopiero na emeryturze.
  • "Ulga podatkowa przysługiwałaby uprawnionemu do emerytury (ale niepobierającemu emerytury) tylko do pierwszego progu podatkowego" - zatem nie będzie można korzystać z ulgi, pracować i pobierać jednocześnie emerytury. Ponadto osoby zarabiające więcej i będące w drugim progu podatkowym nie będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze