E-papierosy

i

Autor: Shutterstock

Nowy podatek na e-papierosy. Palacze zapłacą 100 mln złotych

2017-10-17 13:07

17 października Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada wprowadzenie akcyzy na płyn do e-papierosów i tzw. wyroby nowatorskie. Te drugie stanowią substytuty papierosów.

Akcyza na e-papierosy
Jak argumentują autorzy projektu, prawo unijne nie narzuca jednolitej akcyzy na elektroniczne papierowy i płyny do e-papierosów. W świetle unijnych dyrektyw ani e-papierowy, ani płyny do e-papierosów nie są traktowane jak produkty tytoniowe. Po zmianach ma się to zmienić. Płyn do papierosów elektronicznych zostanie uznany za wyrób akcyzowy zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym i będzie musiał posiadać specjalne oznaczenie, znak akcyzy. Już teraz w wielu europejskich krajach wprowadzono podatek od płynów do papierosów elektrycznych. Takie regulacje obowiązują we Włoszech, na Węgrzech i Łotwie, w Portugalii, Rumunii, Słowenii, Finlandii, Grecji, Chorwacji i Serbii.

Akcyza na tzw. wyroby nowatorskie
Ministerstwo Finansów chce także opodatkować tzw. wyroby nowatorskie – substytuty tradycyjnych produktów tytoniowych, w których skład wchodzi tytoń do palenia. Unijne prawo nie uznaje za nowatorskie wyrobów tytoniowych, do których należą: papierosy, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń do fajek, tytoń do fajki wodnej, cygara, cygaretki, tytoń do żucia, tytoń do nosa i tytoń do stosowania doustnego, wprowadzony do obrotu po 19 maja 2014 r. Oznacza to, że popularne wyroby tytoniowe nie będą uznawane za nowatorskie. Te ostatnie mają być opodatkowane na takich samych zasadach co płyn do e-papierosów.

Ministerstwo Finansów liczy na to, że pobór akcyzy od płynów do e-papierosów i produktów nowatorskich pozwoli zasilić budżet kwotą 100 mln zł rocznie.

Zobacz też: Palacze zapłacą 100 mln zł za nowy podatek. Będzie akcyza od e-papierosów

Przeczytaj także: Zapłacimy podatek od e-papierosów? Rząd rozważa taką opcję

Polecamy: E-sklepy handlują elektronicznymi papierosami mimo zakazu

Źródło: biznes.interia.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze