Platformy takie jak Booking, UberEats, Vinted, Allegro, Amazon, Airbnb, Bolt i wiele innych mogą być objęte nowymi regulacjami podatkowymi zgodnie z unijną dyrektywą DAC71. Mimo że informacje na temat tej dyrektywy były dostępne w Polsce od pewnego czasu, opóźnienie w jej wdrażaniu sprawia, że dopiero w 2024 roku Urząd Skarbowy otrzyma narzędzia do weryfikacji przedsiębiorców.
DAC71 stanowi środek prawny mający na celu zwalczanie unikania lub uchylania się od opodatkowania. Dyrektywa Unii ma głównie służyć zapewnieniu organom podatkowym państw członkowskich odpowiednich instrumentów do pozyskiwania i wymiany informacji dotyczących transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych.
Ministerstwo Finansów, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Cyfryzacji, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Urzędem Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wcześniej przygotowało opinię Polski dotyczącą potencjalnego wpływu projektu dyrektywy DAC7 na Jednolity Rynek Cyfrowy. Wówczas postulowano m.in. wyłączenie sprzedawców okazjonalnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej na zawodowym poziomie.
Obecnie do systemu raportowania nie będą włączani ci sprzedawcy, których liczba transakcji nie przekroczy 30, a wartość tych transakcji nie przekroczy 2 tysięcy euro w danym okresie sprawozdawczym. Niemniej jednak, wszystko to będzie śledzone przez fiskusa w 2024 roku.