Dominika Kulczyk wręcza stypendia i otrzymuje medal

i

Autor: Paweł Jaskółka/SUPER EXPRESS Dominika Kulczyk wręcza stypendia i otrzymuje medal

Polscy miliarderzy

Nowy rząd nie zaszkodzi polskim miliarderom? Dominika Kulczyk może spać spokojnie

2023-10-25 16:01

Michał Sołowow i Zygmunt Solorz, dwaj prominentni przedsiębiorcy, w okresie rządów partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), podjęli się ambitnych przedsięwzięć w sektorze energetycznym, nawiązując współpracę ze spółkami Skarbu Państwa. Jak podaje portal businessinsider.pl zmiana władzy w kraju, choć niewątpliwie może wpłynąć na kształtowanie polityki energetycznej, prawdopodobnie nie zakłóci planów tych dwóch najbogatszych Polaków. Opozycja już wysłała wyraźny sygnał do miliarderów, a ich plany mogą być w zgodzie z kierunkiem zmian w sektorze energetyki, co z pewnością zadowoli spółkę Dominiki Kulczyk.

Inwestycje miliarderów w zieloną energię

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica wydają się zgadzać w kwestii energetyki. Wszystkie te ugrupowania opowiadają się zarówno za rozwijaniem odnawialnych źródeł energii, jak i kontynuacją projektów jądrowych rozpoczętych przez PiS. Jednym z kluczowych doradców gospodarczych Donalda Tuska, poseł Andrzej Domański, wyraził wyraźne poparcie dla projektów atomowych w rozmowie z Business Insider Polska. Podkreślił on możliwość realizacji zarówno dużych elektrowni jądrowych, jak i małych reaktorów modułowych w obszarze energetyki jądrowej.

To dobra wiadomość dla polskich miliarderów, którzy są partnerami państwa w tych projektach. Co więcej, Dominika Kulczyk, zajmująca szóste miejsce na liście Forbesa z majątkiem wynoszącym około 8,3 miliarda złotych, może również zyskać na zmianie władzy. Kontrolowana przez nią spółka Polenergia stawia na budowę farm wiatrowych zarówno na morzu, jak i lądzie. Programy wyborcze wszystkich partii opozycyjnych rozpoczynają się od deklaracji silnego poparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Dodatkowo, opozycja chce zmienić przepisy dotyczące odległości między turbinami wiatrowymi a zabudowaniami mieszkalnymi. Obecnie obowiązuje wymóg 700 metrów, narzucany przez PiS. Opozycja planuje skrócenie tej odległości do 500 metrów i wprowadzenie przejrzystych i szybkich procedur zezwoleń na budowę farm wiatrowych. Polenergia, poza projektami na morzu o mocy 3000 MW, realizuje także inwestycje w farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne na lądzie o mocy blisko 500 MW.

Warto jednak zauważyć, że zmiana przepisów dotyczących odległości między turbinami a zabudowaniami jest uregulowana prawnie, co oznacza, że opozycja będzie potrzebować wsparcia prezydenta Andrzeja Dudy, aby wprowadzić te zmiany

QUIZ SUPERBIZNES. 10 pytań z ekonomii. Nawet dziecko powinno to wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Co to jest pieniądz?
pieniądze/banknoty
Pieniądze to nie wszystko Rafał Trzaskowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze