Frank szwajcarski

i

Autor: Shutterstock

Nowy rzecznik finansowy broni frankowiczów. Będzie patrzeć bankom na ręce

2019-10-28 11:41

Pozytywny wyrok TSUE w sprawie frankowiczów wywołał spore poruszenie zarówno wśród kredytobiorców, banków oraz wiele ekspertów. W mediach pojawiły się informacje, że banki już rozważają pewne instrumenty prawne, aby jak najmniej odczuć ewentualne przegrane sądowe. Nowy rzecznik finansowy, prof. Mariusz Golecki uważa, że banki nie mają podstaw do roszczeń w sporach o unieważnienie niewłaściwych umów kredytowych w obcej walucie.,

Eksperci podkreślają, że pozytywny wyrok TSUE może spowodować potężne trzęsienie ziemi w sektorze kredytów w obcej walucie. Mogłoby się wydawać, że w obecnej sytuacji banki będą na straconej pozycji, jednak już pojawiają się informacje o instrumentach prawnych, które pozwolą bankom nie zwracać ogromnych kwot swoim klientom. Jednym z takich rozwiązań może być na przykład wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, które ma zmniejszyć opłacalność złożenia pozwu o unieważnienie kredytu.

Zobacz również: Płace w Polsce nie nadążają za wzrostem cen mieszkań

- Bank ma prawo do zgłoszenia takiego roszczenia i nikt nie może mu tego zabronić. Z przepisów i orzecznictwa wynika jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że sądy będą je uwzględniać. Bank musiałby wskazać podstawy prawne takiego roszczenia, a ani ja, ani moi eksperci takich nie znajdujemy - powiedział nowy rzecznik finansowy, prof. Mariusz Golecki dla "Rzeczpospolitej".

Sprawdź także: Pierwszy taki kalkulator w Polsce! Ile możesz przekazać darowizny i skorzystać z ulgi podatkowej

Nowy rzecznik finansowy jest zdania, że banki nie mają prawa do roszczeń w sporach o unieważnienie niezgodnych z prawem kredytów. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Golecki przyznał, że będzie się bacznie przyglądał działaniom instytucji finansowych w tym zakresie i badał każdą sprawę. Nowy rzecznik finansowy skrytykował również Związek Banków Polskich, który pomimo pozytywnego dla klientów wyroku TSUE, zapowiedział, że będzie dochodził roszczeń.

– Mam wrażenie, że stanowisko ZBP ma na celu odstraszenie klientów od dochodzenia roszczeń - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Golecki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze