500 +, urząd

i

Autor: Super Express TV

Nowy wniosek o 500 plus. Jak złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko?

2019-03-19 16:55

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister Elżbietą Rafalską poinformował, że do konsultacji społecznych został skierowany projekt dotyczący rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko. W projekcie ustawy o nowym 500 plus pojawiło się wiele zmian.

Zmiany w 500 plus 2019
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci został dziś przekazany do konsultacji społecznych i opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Kto dostanie 500 plus po zmianach? Pieniądze ze znowelizowanego programu "Rodzina 500 plus" trafią do rodziców i opiekunów prawnych wszystkich dzieci i nastolatków do 18. roku życia.

"Wobec poprawiającej się, na skutek działań rządu, sytuacji budżetu państwa i istotnie większych wpływów do budżetu możliwe jest objęcie programem »Rodzina 500 plus« wszystkich dzieci do 18. roku życia. Pozwoli to na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa dla polskich rodzin" – wskazują autorzy projektu.

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus w 2019 roku?
Wnioski o świadczenie 500 plus - również na pierwsze dziecko - będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej - poinformowała we wtorek szefowa resortu. Projekt przewiduje także, że prawo do świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" będą miały dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po trzech miesiącach - zapewniła Rafalska. Dla spóźnialskich, którzy dokumenty złożą z do końca września, będzie wyrównanie 500 plus od 1 lipca.

Inne zmiany to m.in. to wprowadzenie trzymiesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, w czasie którego złożony wniosek o 500 plus będzie skutkował przyznaniem świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Ponadto wprowadzone ma być rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres. Zmieniony ma być także okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze