Plastikowe butelki

i

Autor: Pixabay Plastikowe opakowania na napoje zakazane

Recykling

O co chodzi z nowymi nakrętkami do napojów? Polacy narzekają, że są niewygodne

2023-09-04 4:39

Zgodnie z unijną dyrektywą od połowy przyszłego roku, wszyscy producenci napojów będą zobowiązani do fabrycznego przymocowania nakrętek do opakowań. Na razie nowe prawo będzie wprowadzone stopniowo i od połowy 2023 roku będą one obowiązkowe dla wszystkich opakowań na napoje o pojemności do 3 litrów. Zmiany w prawie podyktowane są troską o środowisko. Jak przy każdej zmianie opinie na ten temat są podzielone.

Dobre dla środowiska, ale niepraktyczne?

Eksperci wyjaśniają, że osobny recykling tak małych elementów jest niezwykle trudny i nieopłacalny. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda gdy do sortowni trafi butelka, czy też karton wraz z nakrętką. 

Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw w wypowiedzi dla Prawo.pl, apeluje, aby nie oddzielać z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu. Im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować - tłumaczy. 

Tymczasem w kontrze do tej opinii pojawiają się uwagi "o utrudnionym piciu i nalewaniu z takich butelek oraz niemalże o “oszpecaniu” ich nieatrakcyjną zakrętką". Taka zmiana w praktyce może zakończyć działalność zbiórek plastikowych nakrętek, które służyły wsparciu poszczególnych akcji charytatywnych. Jednak Szewczyk z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych uważa, że dziś zbieranie nakrętek to "trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego", ponieważ "zyskujemy niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą część", która w procesie trafia do sortowni do frakcji drobnej, "skąd nikt jej nie odzyska". 

Akcje te więc są czasochłonne i "przy dzisiejszych możliwościach nie są zbyt efektywne". 

Warto przy tym przypomnieć, że to nie jedyna zmiana. Od 2025 roku mogą w Polsce funkcjonować kaucje za plastikowe opakowania. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa

QUIZ PRL: Dokąd i jak Polacy uciekali z PRL?

Pytanie 1 z 10
Jeśli ktoś zostawał na Zachodzie np. nie wracając z zagranicznej wycieczki, MO mówiło, że jest:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze