Jak czytać rachunek za gaz? Rachunki za gaz 2023

i

Autor: Gettyimages Na rachunku znajdziesz opłatę za zużyty gaz, koszty dystrybucji oraz opłatę abonamentową

Inflacja

O tyle podrożało utrzymanie mieszkania w ciągu roku! To nie czynsz, woda czy gaz

2023-05-17 11:37

Z danych GUS wynika, że w kwietniu potaniał gaz, opał i AGD. Jak podaje HREIT przeciętna rodzina wydaje miesięcznie na utrzymanie i wyposażenie mieszkania 1360 zł miesięcznie. To wzrost o 19 proc. względem ubiegłego roku. Mimo to, mamy do czynienia ze znacznie niższą dynamiką wzrostu niż do tej pory.

Ceny utrzymania rosną, choć wolniej niż do tej pory

Jak podaje HREIT tempo wzrostu kosztów utrzymania i wyposażenia domu jest najniższe od maja 2022 roku, ale to i tak o 19 proc. więcej niż rok temu. W przeciągu roku to podwyżka o niecałe 220 zł. Ceny rosną obecnie znacznie wolniej, co jest marnym pocieszeniem - bo wynika to z efektu bazy.

- Chodzi o to, że rok temu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen, przez co porównując dzisiejsze stawki do tych sprzed roku mamy do czynienia z mniejszą procentową dynamiką zmian. Ale to nie wszystko. Niektóre surowce (ropa, gaz, drewno czy miedź) są tańsze niż przed rokiem. Jeśli więc faktycznie zgodnie z prognozami NBP dynamika inflacji będzie spadać, to jest szansa, że też koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań nie będą rosły aż tak szybko jak przez ostatnie miesiące. Przy tym należy raczej porzucić nadzieje na powrót cen do poziomu sprzed wojny. Niższa inflacja oznacza jedynie, że w sklepach czy punktach usługowych podwyżki będą rzadsze lub mniej dynamiczne - wyjaśnia HREIT.

Większość Polaków utrzymuje swoje mieszkania

HREIT podkreśla, że wyliczenia dotyczą statystycznej polskiej rodziny i tym samym w niewielkim stopniu uwzględniany jest koszt czynszu za najem mieszkań. Większość Polaków mieszka w nieruchomościach własnościowych, jedynie 4-5 proc. to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych (który wzrósł w ostatnim roku o 20-25 proc.), a 11-12 proc. obywateli to osoby korzystające z mieszkań komunalnych, zakładowych, czy TBS. Statystyka pomija również sytuację osób spłacających kredyty mieszkaniowe, kalkulacje przedstawiają koszty utrzymania, a nie zdobycia domu.

- Jak oszacowaliśmy wydatki 3-osobowej rodziny? Prezentowane przez nas szacunkowe koszty utrzymania opierają się o informacje na temat inflacji publikowanej w cyklu miesięcznym przez GUS. Dzięki temu wiemy, jak zmieniają się ceny poszczególnych dóbr i usług związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Niezbędnym źródłem danych są jednak też informacje na temat wydatków 3-osobowych gospodarstw domowych. Te niestety publikowane są jedynie raz w roku i przez to konieczne jest dokonywanie okresowych korekt naszych szacunków - czytamy w raporcie HREIT.

Jak wzrosły koszty utrzymania?

W raporcie czytamy, że wolniejsze podwyżki wynikają z normalizacji rynku energii. Opał (drewno, węgiel, olej) potaniał o 2,6 proc. względem marca. W tym samym okresie potaniały urządzania AGD o 0,3 proc., a także obniżone zostały stawki za gaz.

- Delikatny powiew optymizmu, który może pokrzepić nasze serca, gdy patrzymy na dane w ujęciu miesiąc do miesiąca, zupełnie blednie jednak, gdy spojrzymy na to jak mocno koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań wzrosły w porównaniu do stawek sprzed roku. W tym ujęciu wciąż dominują dwucyfrowe podwyżki. Oprócz opału w tej grupie znajdziemy też energię cieplną (o ponad 40% droższą niż rok temu), energię elektryczną (wzrost o 22% r/r), a także środki czyszczące, usługi związane z domem, czynsz, gaz i wyposażenie. Niestety w danych GUS próżno szukać kategorii, składającej się na koszty utrzymania i prowadzenia domu, które pokazywałyby, że coś w ostatnim roku staniało - pisze HREIT.

Analizy HREIT

i

Autor: Materiały prasowe
Impact 2023 - Super Biznes
Sonda
Jak radzisz sobie z inflacją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze