Bliźniaki a urlop macierzyński, zasiłek macierzyński i inne świadczenia

i

Autor: Getty Images

Obniżka zasiłku macierzyńskiego. Jak to możliwe?

2020-10-06 16:13

Pandemia koronawirusa trwa. Okazuje się, że w kobiety, które w tym czasie poszły na zasiłek macierzyński uderza podwójnie. Powód? Wiele młodych mam, którym na mocy ustaw covidowych obcięto pensje, ma teraz niższe świadczenie. Czy to się zmieni?

Kobiety, które w czasie pandemii miały obcięte wynagrodzenie i poszły na zasiłek macierzyński mogą być sporo stratne. Dlaczego? Podstawą do wyliczenia im kwoty zasiłku jest obcięta pensja. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak musi być. Sytuację taką miała naprawić zmiana przepisów zaproponowana na początku września przez Senat, ale w międzyczasie rozwiązania regulujące tę kwestię pojawiły się w rządowej ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (procedowanej obecnie przez Sejm). Zarówno senacka, jak i rządowa propozycja ma poprawić sytuację  przede wszystkim pracownic, które w dobie pandemii miały obcięte etaty, bo ich firma zdecydowała się na skorzystanie z tarczy antykryzysowej pozwalającej na cięcie etatów pod warunkiem zmniejszania czasu pracy.

Okazuje się jednak, że w zależności od tego, które przepisy wejdą w życie, to będą obowiązywały różne ścieżki ubiegania się o przeliczenie świadczeń. Według ustawy rządowej będzie konieczny wniosek o przeliczenie. A projekt senacki mówi o przeliczeniu świadczenia z urzędu.

Źródło: forsal.pl

Tańczące z promocjami 1 X
Najnowsze