Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS.

i

Autor: pixabay

Konto PUE ZUS

Obowiązkowe założenie konta PUE ZUS dla płatników składek. Co trzeba zrobić?

2022-12-02 13:47

Zmiany już od 1 stycznia 2023 r. Każdy płatnik składek będzie musiał posiadać konto na PUE (Platforma Usług Elektronicznych), gdzie załatwi sprawy związane z ZUS. Zatem na założenie konta jest czas do 30 grudnia br.

Obowiązkowe konto dla płatników składek na PUE ZUS

Dotychczas było tak, że płatnik, który rozlicza składki za więcej niż pięć osób, musiał posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), wkrótce jednak ten obowiązek będzie obejmował wszystkich przedsiębiorców. Nie będzie miało zatem znaczenia to, ile płatnik rozlicza osób i czy firma, której jest właścicielem, należy do małych bądź dużych. 

Platforma PUE ZUS to ułatwienie dla wielu przedsiębiorców. Dlaczego? Ponieważ mogą załatwić swoje sprawy online. ZUS zachęca do założenia konta możliwie jak najszybciej i kontaktuje się telefonicznie, bądź drogą mailową z płatnikami składek, by nie zwlekali z tym krokiem. 

Ta zmiana może jednak wzbudzać wątpliwości w wielu przedsiębiorcach. Szczególnie trudna może się ona okazać dla właścicieli firm w podeszłym wieku, którzy stronią od technologii, nie chcą, bądź nie umieją się poruszać po internetowych platformach i wolą załatwić swoje sprawy stacjonarnie. I chociaż sama inicjatywa ma pomóc przedsiębiorcom, to dla części z nich będzie utrudnieniem. 

Korzyści z posiadania PUE ZUS

Dzięki założeniu konta na platformie płatnik składek ma m.in. możliwość przejrzenia danych zgromadzonych przez ZUS, złożenia wniosku, zadania pytania, umówienia się na wizytę w jednostce ZUS, czy przekazanie dokumentów dot. ubezpieczenia.

Sonda
Czy masz już profil w PUE ZUS?
Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze