banknoty

i

Autor: Shutterstock banknoty

Polski Ład 2.0

Od 1 stycznia obowiązkowe składki ZUS dla nowej grupy! Kogo dotyczy zmiana?

2022-12-01 9:35

Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy związane z Polskim Ładem 2.0. Wśród zmian jest nie tylko rekrodowa podwyżka składek, ale pojawia się także wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS dla nowej grupy. Wprowadzone przez tzw. Polski Ład 2.0 zmiany spowodowały również potrzebę wprowadzenia zmian w opisach kodów tytułu ubezpieczeń w ZUS-informuje portal rynekzdrowia.pl Kto zatem ma obowiązek od nowego roku opłacania składek do ZUS?

Których przedsiębiorców obejmą zmiany w składkach ZUS?

Jak informuje portal chodzi o komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych, którzy według nowych zasad zostali uznani za osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Obowiązek płacenia składek ZUS powstanie już od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, albo od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce do dnia wykreślenia spółki z KRS albo zbycia praw i obowiązków w spółce – wskazuzje portal PIT.pl.

"Z kolei w przypadku spółek, które już wcześniej zostały wpisane do KRS, ów obowiązek wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2023 roku. Z tego też powodu konieczne było także wprowadzenie zmian w opisach kodów tytułu ubezpieczeń ZUS – nowe kody umieszczono w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej z 27 lipca 2022 roku"-wskazuje rynekzdrowia.pl

Zmiany w kodach ubezpieczenia ZUS

Zgodnie ze zmianami od 1 stycznia 2023 roku kod 05 43 będzie opisywał:

  • wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego jako wkład świadczenie pracy lub usług,
  • komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.

Coraz większe nakłady budżetu na ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) wskazuje, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa oraz coraz większą liczbą osób przechodzących na emeryturę liczba odprowadzających składki może skurczyć się o 42 tys. osób, a w pesymistycznym o 431 tys. pracowników. Jednocześnie wzrośnie liczba emerytów i rencistów pobierających świadczenia od 125 tys. do 223 tys. osób. W tej sytuacji nie pomogą nam nawet imigranci zarobkowi.

DGP wskazuje, że 85 proc. wydatków funduszu pokrywają składki, a do 2027 roku wskaźnik obniży się o 76 proc. Czyli budżet państwa zamiast dotychczasowych 75 mld zł, będzie musiał dołożyć aż 143 mld zł.

Stąd też rząd będzie musiał szukać nowych rozwiązań jak głębiej sięgnąć do kieszeni tych, którzy obecnie są na rynku pracy. 

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy masz już profil w PUE ZUS?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze

Materiał sponsorowany