Gigantyczny koszt waloryzacji emerytur. ZUS musi dosypać miliardy na wypłatę świadczeń

i

Autor: Shutterstock Gigantyczny koszt waloryzacji emerytur. ZUS musi dosypać miliardy na wypłatę świadczeń

Problem ZUS

Dziura w budżecie ZUS. Państwo będzie dopłacać dwa razy więcej

2022-11-24 10:46

ZUS nie będzie miał pieniędzy na wypłatę emerytur? Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w kolejnych latach budżet państwa będzie musiał dopłacać do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych niemal dwukrotnie więcej niż dziś. To oznacza, że z czasem na coraz mniejszej grupie pracowników będzie spoczywało utrzymanie coraz większej grupy emerytów, co przełoży się albo na załamanie systemu, które ktoś będzie musiał sfinansować - czyli prawdopodobnie podatnik.

Rząd będzie musiał dokładać coraz więcej do ZUS. Wszystko przez starzejące się społeczeństwo

Do kasy ZUS przez ostatnie kilka lat wpływało coraz więcej pieniędzy ze składek emerytalno-rentownych, dzięki czemu budżet państwa musiał mniej "dokładać". DGP powołując się na analizy zakładu do 2027 roku wskazuje, że ten trend ulegnie zmianie, głównie ze względu na demografię. Novum nie jest fakt, że mamy starzejące się społeczeństwo, więc coraz więcej osób będzie wychodziło z rynku pracy.

Powojenne roczniki wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny i tym samym zaczną pobierać świadczenia - stwierdziła Gertruda Uścińska cytowana przez DGP.

Coraz większe nakłady budżetu na ZUS. Rozwiązania problemu będą bolesne

Jak czytamy w DGP, w "wariancie optymistycznym" liczba odprowadzających składki może skurczyć się o 42 tys. osób, a w pesymistycznym o 431 tys. pracowników. Jednocześnie wzrośnie liczba emerytów i rencistów pobierających świadczenia od 125 tys. do 223 tys. osób. W tej sytuacji nie pomogą nam nawet imigranci zarobkowi.

DGP wskazuje, że 85 proc. wydatków funduszu pokrywają składki, a do 2027 roku wskaźnik obniży się o 76 proc. Czyli budżet państwa zamiast dotychczasowych 75 mld zł, będzie musiał dołożyć aż 143 mld zł.

Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Jest kilka rozwiązań, ale niestety - wszystkie będą mniej lub bardziej bolesne. Pierwszą jest podniesienie podatku dochodowego, aby rząd mógł sfinansować utrzymanie rosnącej liczby emerytów. Kolejne to podniesienie wieku emerytalnego, co opóźniłoby przejście na emeryturę części pracowników i wydłużyłoby ich okres składowania. Trzecia metoda, to - niestety - głodowe emerytury. Z tym że to rozwiązanie przełoży koszty utrzymania emerytów na pomoc społeczną. Jedno jest pewne - mamy poważny problem i politycy już teraz powinni zastanowić się nad jego rozwiązaniem.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy uważasz, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać podwyższony?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze