Nowe zasady dla e-sprzedaży w Polsce! Od 1 lipca 2024 r.
Dzisiaj, 1 lipca 2024 r., w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży online. Nowe zasady mają na celu walkę z oszustwami podatkowymi i zapewnienie uczciwego rozliczania się z fiskusem.
Zmiany wynikają z implementacji unijnej dyrektywy DAC7, która miała zostać wdrożona przez państwa członkowskie do 1 stycznia 2023 r. Polska z opóźnieniem nadrabia zaległości, ale od lipca nowe regulacje będą obowiązywać również u nas.
Co się zmienia?
Platformy internetowe takie jak Allegro, OLX, Vinted i Booking.com będą zobowiązane do zbierania danych o swoich sprzedawcach i przekazywania ich do urzędu skarbowego.
Dane te obejmują m.in. imię i nazwisko, adres, NIP oraz informacje o transakcjach.
Urząd skarbowy na podstawie tych danych sprawdzi, czy sprzedający płacą podatki od dochodów z internetowej sprzedaży.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
Nowe obowiązki dotyczą przede wszystkim osób, które sprzedają online regularnie i osiągają z tego tytułu znaczące przychody.
Platformy cyfrowe będą zobowiązane do przekazywania do urzędu skarbowego danych nie tylko o sprzedających towary, ale również o osobach, które:
- Wynajmują pokoje, mieszkania, domy, garaże i parkingi.
- Świadczą usługi osobiście, np. wykonują remonty, oferują transport, korepetycje itp.
Dokładnie rzecz biorąc, obowiązek rozliczenia się z fiskusem dotyczy osób, które w ciągu roku kalendarzowego:
- Przeprowadziły więcej niż 30 transakcji sprzedaży na jednej platformie internetowej.
- Osiągnęły przychód ze sprzedaży na jednej platformie internetowej przekraczający 2 tys. euro.
Nie podasz danych? Platforma zablokuje wypłatę i konto!
Nowe przepisy dotyczące sprzedaży online dają platformom internetowym nowe narzędzia do egzekwowania przekazywania danych o sprzedawcach do urzędu skarbowego. Co to oznacza dla Ciebie?
Jeśli nie podasz platformie wymaganych informacji:
- W pierwszej kolejności platforma zablokuje wypłatę Twojego wynagrodzenia za sprzedane towary lub usługi.
- Jeśli nadal będziesz oporny, platforma zablokuje Twoje konto sprzedającego.
OLX uspokaja. "Nowe przepisy nie nakładają żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych"
W komunikacie OLX przesłanym do redakcji "Super Biznesu" czytamy, że "dyrektywa nakłada na operatora serwisu OLX - Grupę OLX sp. z o.o. obowiązek pozyskiwania dodatkowych danych od aktywnych sprzedawców na platformie OLX i odpowiedniego ich raportowania do KAS. Operator serwisu dostosował platformę oraz zapis regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych".
- W przypadku OLX-a przepisy dotyczą osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przepisy DAC-7 nie nakładają na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. Podkreślamy to, ponieważ z przeprowadzonej na nasze zlecenie analizy przekazu medialnego wynika, że jest to temat, którym media chcą wzbudzić niezrozumiałą sensację. W kontekście przepisów pojawiają się np. prowokacyjne tytuły w stylu “Kto się musi bać fiskusa” lub “OLX zgłosi cię do skarbówki”. Takie działania wprowadzają w błąd i zniechęcają opinię publiczną do zapoznawania się z faktycznym stanem prawnym, a dalej mogą być przyczynkiem do przekłamań, niedopowiedzeń i błędnych interpretacji, które nie znajdują pokrycia w przepisach i rzeczywistości - dodaje OLX.
Polecany artykuł:
Co dalej z e-sprzedawcami?
W najbliższych dniach platformy internetowe zaczną wysyłać do sprzedawców informacje o nowych przepisach i prosić o podanie wymaganych danych.
Uwaga sprzedający online! Nowa ustawa sięga wstecz!
Fiskus może sprawdzić Twoje transakcje nawet z 2023 roku! Dlaczego? Nowe przepisy nakładają na platformy internetowe obowiązek zebrania danych o swoich użytkownikach za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.. Oznacza to, że jeśli w tym czasie sprzedawałeś online, Twoje dane mogą trafić do urzędu skarbowego.
Ale nie martw się, jeśli sprzedajesz okazjonalnie. Dane te obejmą tylko tych, którzy przekroczą ustalone limity, o których piszemy powyżej.
Dokładne informacje o tym, jak rozliczać się z fiskusem ze sprzedaży online, znajdziesz na stronach internetowych urzędu skarbowego.
Vinted już donosi na polskich sprzedawców do skarbówki!
Chociaż nowe przepisy dotyczące sprzedaży online w Polsce wchodzą w życie dopiero 1 lipca 2024 r., to Vinted już teraz przekazuje dane o swoich polskich klientach do skarbówki!
Dlaczego? Vinted jest zarejestrowana na Litwie, gdzie unijna dyrektywa DAC7 obowiązuje już od dawna. Na podstawie litewskiego prawa firma zbiera informacje o swoich użytkownikach (w tym z Polski) i wysyła je do litewskiego urzędu skarbowego. Następnie litewskie urzędy przekazują te dane do polskiego fiskusa, który może wezwać polskich sprzedawców do wyjaśnień.