Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest spółką Skarbu Państwa działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej początki sięgają 1991 r., kiedy to w czasach transformacji zajęła się unowocześnianiem dużych i średnich przedsiębiorstw, ratując tym samym dziesiątki firm itysiące miejsc pracy. W chwili obecnej ARP S.A. posiada w swym portfelu spółki produkcyjne z branży budowlanej, energetycznej, elektromaszynowej, a także firmy zajmujące się wzornictwem przemysłowym czy szeroko pojętymi innowacjami.
Specjalne strefy
Agencja zarządza także dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO- -PARK WISŁOSAN. To właśnie na terenie tej ostatniej, a dokładniej w podstrefie Stalowa Wola kosztem ponad 24 mln zł powstał nowy obiekt produkcyjno-magazynowy. Jak podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A. zaangażowanie spółki w Stalowej Woli ma kompleksowy charakter.
Nowoczesne centrum usług biznesowych
– Jesteśmy związani z tym rejonem nie tylko przez obszar inwestycyjny podstrefy Stalowa Wola należącej do tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej, lecz także przez projekty realizowane we współpracy z miastem. Dobrym przykładem jest Program Fabryka. Wjego ramach wspólnie utworzyliśmy spółkę, dzięki której w przyszłości przy ul. Jana Pawła II powstanie nowoczesne centrum usług biznesowych – podkreśla Kolczyński. Założeniem programu jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców i działania zmierzające do komercjalizacji już istniejących budynków, w których będą mogły prowadzić działalność firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Żywe tradycje COP
W Stalowej Woli jest duży potencjał, a tradycje Centralnego Okręgu Przemysłowego są ciągle żywe. Pewnie dlatego projekt przy ul. Kasprzyckiego udało się zakończyć wcześniej, niż zakładał to harmonogram – dodaje wiceprezes Kolczyński. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: na prawie czterohektarowej działce wybudowano halę o powierzchni ponad 11,5 tys. mkw. iparking na 160miejsc. Biura i pomieszczenia socjalne zajmują 1,6 tys., lwią część projektanci obiektu przeznaczyli na działania związane z produkcją. Co ciekawe, halę podzielono na trzy niezależne strefy produkcyjne, o powierzchniach 5 tys. mkw., 3 tys. mkw. i 2 tys. mkw. Oczywiście budynek oferuje przyszłym użytkownikom wiele udogodnień, takich jak np. instalacja przeciwpożarowa, system kontroli obciążenia dachu i podgrzewane podjazdy dokowe.
Nowoczesny obiekt dla nowoczesnego przemysłu
– Cieszymy się, że jako całkowicie polska firma budowlana mogliśmy wnieść swój wkład w rozwój infrastruktury regionu o tak bogatych tradycjach przemysłowych jak Stalowa Wola i okręg tarnobrzeski. MIRBUD S.A. posiada bogate doświadczenie w budowie obiektów przemysłowych, m.in. dzięki temu budowę udało się zakończyć przed czasem – mówi Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu. – To bardzo nowoczesny obiekt, przystosowany do obsługi ciężkich maszyn produkcyjnych, w którym zatrudnienie może znaleźć nawet 200 osób – dodaje Mirgos.
Z tradycją w przyszłość
Zanim jednak hala przyjmie najemców i zaczną rozbrzmiewać stamtąd odgłosy maszyn, gwar gości zwiedzających Polską Wystawę Gospodarczą zatytułowaną „Od COP do Gospodarki 4.0”, nawiązująca do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w 1929 r. w Poznaniu. Kilka tysięcy osób odwiedziło stoiska 70 polskich firm działających m.in. w przemyśle ciężkim, spożywczym i motoryzacyjnym. Gościem honorowym był Prezydent RP Andrzej Duda, który odsłonił także pamiątkową tablicę informującą związaną z inauguracją działalności obiektu.
Partnerem materiału jest