Od stycznia będą wyższe emerytury

2008-11-14 4:00

Dobra wiadomość dla 8 mln emerytów! Od stycznia 2009 roku do portfeli najstarszych Polaków trafi więcej pieniędzy. Wasze przyszłoroczne świadczenia będą wyższe dzięki korzystnym zmianom w rozliczeniach z fiskusem. Zyskacie od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Do tej pory seniorzy oddawali państwu w postaci podatku dochodowego 19 proc. ze swoich niewysokich świadczeń. Od nowego roku emeryci, tak jak i reszta Polaków, zapłacą mniejszy haracz fiskusowi, bo podatek dochodowy dla nich zmniejszy się z 19 do 18 procent. Dzięki tej zmianie zyskają, w zależności od wysokości emerytury, od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Świadczenia wypłacane seniorom często nie wystarczają na zaspokojenie nawet najpilniejszych potrzeb. To w emerytów najbardziej uderzają rosnące stale ceny żywności i opłaty za prąd, gaz, wodę i mieszkanie. Przyszłoroczne podwyżki emerytur nie będą duże. Na pewno nie zrekompensują rosnących stale kosztów utrzymania, ale dla emerytów ledwo wiążących koniec z końcem liczy się każda złotówka. Na szczęście to nie koniec dobrych wieści. Od marca 2009 roku emerytury znowu wzrosną. Tym razem dzięki corocznej waloryzacji i ustaleniu nowej kwoty bazowej, na podstawie której jest wyliczana.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE