nauczyciel, zdjęćie podglądowe

i

Autor: Shutterstock

Zarobki

Od września nauczyciele zarobią mniej. Ile stracą?

2023-06-20 9:09

Już tylko kilka dni dzieli nas od oficjalnego zakończenia roku szkolnego. Po tegorocznych wakacjach do szkół ponadpodstawowych trafi tzw. powiększony rocznik. Stracą na tym nauczyciele. Dlaczego?

"Pusty rocznik" wchodzi do szkół. Co to oznacza dla nauczycieli?

Drugi z powiększonych roczników liczący ok. 509,2 tys. uczniów opuści mury szkół podstawowych. Na jego miejsce wejdzie tzw. pusty rocznik liczący niespełna 214 tys. osób. Jest to zła wiadomość - przede wszystkim dla nauczycieli. Mniejsza liczba uczniów jest związana z zatrzymaniem zatrudnienia nadmiernej liczby nauczycieli do prowadzenia zajęć opiekuńczych, dydaktycznych czy "luźnych zastępstw".

"Dyrektorzy szkół znali przecież sytuację 1,5-krotnych roczników bądź podwójnego naboru do szkoły średniej i niejako zabezpieczając się przed następstwami kadrowymi za kilka lat, proponowali nauczycielom większą liczbę nadgodzin, aby w sytuacji, gdy nabór będzie mniejszy, nie trzeba było redukować zatrudnienia. Wydaje mi się więc, że w wielu szkołach sama zmiana roczników i liczebności roczników nie powinna od razu powodować gwałtownej utraty pracy przez nauczycieli, o ile dyrektorzy rozsądnie podchodzili do konstruowania arkuszy organizacyjnych" - poinformował w rozmowie z Portalem Samorządowym wiceminister Dariusz Piontkowski.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki średnio każdy zatrudniony nauczyciel miał ponad 3 takie godziny tygodniowo do pensum. W związku ze znacznym zmniejszeniem liczby uczniów w kolejnym roczniku, w nadchodzącym roku szkolnym taka liczba godzin ponadwymiarowych będzie niemożliwa do utrzymania. 

Drastycznie zmaleje liczba godzin nadliczbowych. Sytuację ratują nauczyciele w wieku emerytalnym

"Liczba godzin ponadwymiarowych zmaleje drastycznie, bo trudno, żeby ich nie ubyło, skoro w szkole znikają naraz 3 klasy. Godzin, które będą planowane w arkuszu, teraz w kwietniu i maju, w ogóle będzie mało, bo dopiero we wrześniu wiadomo, ile jest ich potrzebnych dla dzieci z orzeczeniami itd." - wyjaśniła w rozmowie z Portalem Samorządowym Małgorzata Krupska, naczelniczka Wydziału Edukacji i Kultury UM w Radomsku.

Nauczyciele podkreślają jednak, że nie słyszeli, aby w szkołach planowano zwolnienia. Warto również zaznaczyć, że w wielu przypadkach sytuację ratują nauczyciele w wieku emerytalnym planujący przejście na emeryturę w najbliższym czasie. Zmniejszona liczba godzin przekłada się również na pensje. Wielu nauczycielom zostaną tzw. "gołe etaty", bez dodatkowych środków za godziny ponadwymiarowe - tych może po prostu nie być. 

Sonda
Czy nauczyciele powinni lepiej zarabiać?
Pieniądze to nie wszystko - Marcin Sołtys
Najnowsze