Osocze krwi zawiera w sobie najcenniejsze składniki krwi, m.in. krwinki białe (leukocyty), które odpowiedzialne są za ochronę organizmu przed bakteriami i wirusami. Zawiera ono przeciwciała i może pomagać w leczeniu osób ciężko przechodzących COVID-19, zwłaszcza z objawami zagrażającymi ich życiu. Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może pomóc w leczeniu nawet trzech osób chorych na COVID-19.
Aby zachęcić ozdrowieńców do dzielenia się osoczem, na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 wszystkim oddającym krew pełną lub osocze zapewniono przywileje. Będą one obowiązywać do ustania w Polsce stanu epidemii.
Wszystkim, którzy oddadzą osocze, przysługują dwa pełnopłatne dni wolne od pracy – w dniu oddania oraz dniu następnym. Wystarczy okazać pracodawcy zaświadczenie wydane przez odwiedzone centrum krwiodawstwa. Osoby te mogą też przez 12 miesięcy korzystać poza kolejnością z usługi opieki zdrowotnej i farmaceutycznych – licząc od dnia, w którym wystawiono im zaświadczenie o oddaniu osocza. Ponadto osoby, które oddały krew pełną lub osocze przynajmniej 3 razy, mogą przez 6 miesięcy korzystać z 33 proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w Polsce.
Nowe przywileje skierowane są przede wszystkim do ozdrowieńców, ale w praktyce dotyczą wszystkich honorowych dawców krwi lub jej składników. Warto przy tym pamiętać, że dawcy ci mogą także wartość oddanej krwi lub osocza odliczyć sobie od podatku dochodowego jako darowiznę.