Przyjrzyjmy się temu procesowi na przykładzie wrocławskiej spółki Chemeko-System. Ta profesjonalna firma od lat odbiera i zagospodarowuje odpady m.in. od mieszkańców Wrocławia. Każdego dnia kilkadziesiąt wyspecjalizowanych pojazdów opróżnia pojemniki pełne śmieci pochodzących z naszych gospodarstw domowych. Wiele osób obawia się tego, że posegregowane przez nas odpady są ponownie mieszane w śmieciarce. Tak nie jest. Poszczególne surowce takie jak szkło, plastik czy papier są odbierane odrębnymi pojazdami, często w różne dni tygodnia – więc nasza segregacja zdecydowanie nie idzie na marne.
PRZEŁADUNEK ODPADÓW W PRAKTYCE
Pojazdy Chemeko-System zjeżdżają do bazy logistyczno-transportowej, w której odpady są przeładowywane. Każda frakcja zostanie zagospodarowana winny sposób, np. szkło przekazywane jest bezpośrednio do huty. Tam trafi do pieców, zostanie przetopione i wykorzystane ponownie. Plastikowe butelki odbierze firma, która przerobi je na specjalny granulat, z którego powstaną m.in. foliowe reklamówki. Część odpadów Chemeko-System przetworzy i zagospodaruje we własnym zakresie. Spółka posiada nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Rudnej Wielkiej, w gm. Wąsosz.
BEZPIECZNY ODZYSK I KORZYŚCI DLA ŚRODOWISKA
Chemeko-System od początku swojej działalności dąży do stworzenia jak najefektywniejszego systemu postępowania z odpadami. Obecnie na terenie zakładu znajdują się zaawansowane technologicznie instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Kiedy nasze śmieci tam trafią, możemy być pewni, że zostaną przetworzone w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Część surowców zostanie odzyskana na linii sortowniczej. Przykładowo, przy użyciu dużych separatorów magnetycznych możliwe jest odzyskanie cennego surowca, jakim są metale. Z innej części odpadów powstanie tzw. paliwo alternatywne. Jest to odpowiednio przygotowana, rozdrobniona mieszanka śmieci, mająca wysoką wartość opałową. Takie paliwo trafia następnie do odbiorców, np. dużych cementowni, które zużywają je zamiast tradycyjnego węgla. Takie działania przynoszą ekologiczne korzyści dla środowiska –oszczędność surowców naturalnych oraz ograniczenie emisji CO2.
NOWA INSTALACJA – SKŁADOWISKO N
Spółka zakończyła właśnie budowę instalacji o nazwie składowisko N, czyli jednokwaterowy obiekt o powierzchni 56tys. mkw., na którym można zdeponować łącznie 1,6 mln ton odpadów. Spełnia on bardzo surowe wymagania stawiane przed tego typu inwestycjami. W celu zabezpieczenia środowiska naturalnego zastosowano unikatowe w skali kraju rozwiązanie polegające na ogrodzeniu kwatery składowiska specjalnymi stalowymi ściankami szczelnymi, tzw. grodzicami. Dno jest dodatkowo uszczelnione warstwą nieprzepuszczalnego gruntu oraz folią, na której ułożono system rur drenażowych. Odbierają one odcieki powstające z rozkładu odpadów i kierują je do zbiorników, a następnie trafią one do oczyszczalni ścieków. Takie zabezpieczenia gwarantują, że żadne zanieczyszczenia nie przedostają się do gleby lub wód gruntowych. Obiekt wyposażony jest także w taką dodatkową infrastrukturę jak waga samochodowa, brodzik dezynfekcyjny czy drogi dojazdowe. Pojazdy opuszczające składowisko mają myte koła i podwozie, dzięki czemu sam transport odpadów również jest bezpieczny dla środowiska. Składowisko posiada także sieć ochrony przeciwpożarowej, system monitoringu wpływu odpadów na środowisko, a dookoła całego obiektu posadzono drzewa, które tworzą pas zieleni izolacyjnej. Tak naprawdę, zgodnie z obowiązującym prawem, nasze domowe śmieci na składowisko nigdy nie trafią. Najpierw zostaną poddane procesom odzyskiwania. Segregacja, recykling czy kompostowanie to procesy, dzięki którym odpady można bezpiecznie przetworzyć i ponownie wykorzystać z korzyścią dla środowiska naturalnego.