Szczepionka

i

Autor: Getty Images

Odszkodowania za szczepionki. Kiedy wystartuje Fundusz Kompensacyjny?

2021-04-22 11:56

Nie w maju, a najwcześniej w czerwcu wystartuje Fundusz Kompensacyjny, z którego mają być wypłacane odszkodowania dla osób z niepożądanymi reakcjami po szczepionce. Jak podaje portal Money.pl trzy tysiące złotych dostanie ten, kto trafi na obserwację po szczepieniu, Sto tysięcy złotych tylko ci, którzy w szpitalu spędzą ponad 120 dni.

Fundusz Kompensacyjny wystartować miał 1 maja, ale Ministerstwo Zdrowia zakłada, że będzie to najwcześniej 1 dzień czerwca. Projekt w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się na początku tego miesiąca, a do 23 kwietnia trwają jego konsultacje. Aby wszedł w życie w maju musiałby przejść długą ścieżkę legislacyjną. W 40 dni powinien przejść przez rząd, Sejm, Senat, a w końcu trafić na biurko prezydenta. A warto zerknąć na kalendarz. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 19 maja.

Kolejne posiedzenie, na którym Senat mógłby przyjąć ustawę, to już 16 czerwca. Fundusz zacznie działać z mocą wsteczną i nikt nie straci ewentualnego odszkodowania. Nawet ci, którzy byli szczepieni na przełomie roku i mieli z tego powodu problemy zdrowotne.

dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]

Niepożądane odczyny występują w mniej niż 0,1 proc. wszystkich wykonanych szczepień przeciwko COVID-19. W sumie w Polsce wykonano już 9,2 mln szczepień (dla w sumie 6,8 mln osób). Liczba niepożądanych odczynów wynosi 6,4 tys., z czego 90 proc. stanowią właśnie zaczerwienienie w miejscu ukłucia i niewielki ból.

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 powinna pozostać na krótkiej obserwacji w punkcie szczepień. Świadczenia kompensacyjne mają być dla osób, które po podaniu szczepienia będą musiały spędzić w szpitalu więcej niż 14 dni. Świadczenie otrzymają też te osoby, które po podaniu preparatu będą miały wstrząs anafilaktyczny (stan zagrożenia życia związany z alergią lub substancją uczulającą).

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

Projekt ustawy przewiduje konkretne stawki za niepożądane odczyny poszczepienne. I tak obserwacja w szpitalu lub na izbie przyjęć w związku z reakcją alergiczną wyceniana jest na 3 tys. zł. Jeżeli nie skończy się na obserwacji, a konieczna będzie hospitalizacja (krótsza niż 14 dni) - odszkodowanie wyniesie 10 tys. zł. Wysokość stawki wprost zależy od tego, ile czasu ktoś spędzi w szpitalu.

Pobyt od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. zł odszkodowania. Pobyt od 30 do 50 dni to już nawet 35 tys. zł z Funduszu Kompensacyjnego. A jeżeli ktoś spędzi w szpitalu od 91 do 120 dni, to otrzyma do 89 tys. zł. Hospitalizacja powyżej 120 dni to automatycznie 100 tys. zł odszkodowania.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze