Michał Dworczyk

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS

Odszkodowania za szczepionki na COVID-19. Kiedy Polacy dostaną pieniądze? Znamy szczegóły

2021-05-27 11:59

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk zapowiedział, będąc gościem na antenie Polsat News, że na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu zostanie przedstawiony projekt, który ma powołać do życia Fundusz Kompensacyjny. Ze środków funduszu mają w przyszłości być wypłacane odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) przy szczepieniach przeciw COVID-19.

Michał Dworczyk zapowiada powstanie Funduszu Kompensacyjnego

Partia rządząca zapowiadała powstanie takiego fundusze jeszcze w maju, jednak prace nad odpowiednią ustawa powołującą go do życia utknęły na konsultacjach społecznych. Michał Dworczyk, zapytany przez dziennikarzy Polsat News, o to kiedy można się spodziewać powstania funduszu, stwierdził: "Projekt Funduszu Kompensacyjnego ma według mojej wiedzy zostać wniesiony albo na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu. Jego przygotowanie zajęło sporo czasu, choć pierwszy projekt był gotowy już dawno. Było sporo uwag, dużo konsultacji, ten dokument był doprecyzowywany". Początkowe plany Prawa i Sprawiedliwości zakładały start FKSO już od 1 maja.

COVID-19: NOP-y występują jedynie w mniej niż 01 proc. przypadków

Warto zaznaczyć, że niepożądane odczyny poszczepienne, czyli NOP-y, po przyjęciu szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19 występują bardzo rzadko, bo jedynie u mniej niż 0,1 proc. zaszczepionych. Michał Dworczyk zaznaczył, że odszkodowania mają działać wstecz i każdy poszkodowany otrzyma pieniądze po powołaniu do życia Funduszu Kompensacyjnego. Rekompensata pieniężna ma trafić do każdej osoby, która po przyjęciu dawki szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, musiała spędzić w szpitalu przynajmniej dwa tygodnie. Odszkodowanie otrzymają też ci, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny.

Obserwacja w szpitalu po wstrząsie anafilaktycznym wyceniana jest przez rząd na 3 tys. zł odszkodowania. Jeżeli po obserwacji potrzebna będzie hospitalizacja krótsza niż 14 dni to kwota urośnie do 10 tys. zł. Stawka będzie rosła w zależności o długości pobytu w szpitalu. 

Hospitalizacja od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. złotych odszkodowania. Pobyt od 30 do 50 dni to już ok 35 tys. złotych. Jeżeli ktoś spędzi w szpitalu od 91 do 120 dni, to otrzyma do 89 tys. złotych. Pobyt powyżej 120 dni to nawet 100 tys. złotych odszkodowania.

Sonda
Czy jesteś już po szczepieniu na COVID-19?
Raport z Anteny 27.05

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze