Wysoka temperatura niesie ze sobą ogromne ryzyko. Podczas upału można zasłabnąć, lub doznać udaru słonecznego. Takie przypadki to problem nie tylko pracownika. Nie ważne, czy doszło do tego w dusznym biurze, czy na nasłonecznionym placu budowy.
Jak tłumaczy serwis strefabiznesu.pl, na pracodawcy spoczywa obowiązek zadbania o komfort pracowników. Jeżeli z powodu temperatury pracownik dozna uszczerbku na zdrowiu i udowodni, że ma to związek z zaniedbaniem ze strony firmy, może zgłosić się po rekompensatę. W przypadku poważnych problemów, odszkodowania mogą być liczone w setkach tysięcy, lub nawet milionach złotych.
Prawo upał określa jako 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni i 28 stopni w pomieszczeniu. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcach przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.
- Podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego osoby w czasie letnich upałów jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Obowiązek taki występuje podczas pracy na otwartej przestrzeni gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C. Obowiązek ten należy zrealizować, gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C, np. w biurze. Napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących - czytamy w komunikacie.