OFE czy ZUS

i

Autor: Shutterstock

OFE czy ZUS musisz wybrać do końca lipca

2014-07-07 4:00

Do 31 lipca musisz zdecydować, czy twoja składka emerytalna trafi w całości do ZUS, czy jej część nadal będzie przekazywana do OFE. Zanim się zdecydujesz, przeczytaj nasz poradnik.

Składka emerytalna wynosi obecnie 19,52 proc. twojej pensji, z czego:

= 12,22 proc. pensji brutto ewidencjonowane jest na koncie w ZUS,

= 2,92 proc. pensji brutto odprowadzane jest przez ZUS na rachunek w wybranym przez ciebie otwartym funduszu emerytalnym,

= 4,38 proc. pensji brutto zapisywane jest na twoim subkoncie w ZUS.

ZUS czy OFE

Jeśli jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego, do końca tego miesiąca masz czas na podjęcie decyzji, gdzie będzie lokowana część twoich składek emerytalnych, począwszy od składki za lipiec 2014 r.

Jeśli chcesz, by twoja składka emerytalna była przekazywana w całości do ZUS, nie musisz niczego robić ani składać żadnych oświadczeń. Wtedy część twojej składki emerytalnej wynosząca 7,3 proc. (92 proc. plus 4,38 proc.) będzie zapisywana na twoim indywidualnym subkoncie w ZUS.

OFE - z oświadczeniem

Jeżeli natomiast zdecydujesz, że zostajesz w otwartym funduszu emerytalnym, wtedy część twojej składki emerytalnej (w wysokości 2,92 proc.) będzie odprowadzana do OFE. Żeby tak się stało, do 31 lipca powinieneś dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych".

Formularz tego oświadczenia znajdziesz:

= w formie papierowej - we wszystkich placówkach ZUS

= w formie elektronicznej - do pobrania na stronie ZUS: pue.zus.pl.

Na trzy sposoby

Oświadczenie możesz złożyć na trzy sposoby:

= osobiście - bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (wykaz adresów na www.zus.pl)

= listownie - pocztą (oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS)

= w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - pue.zus.pl, przy czym:

- po zalogowaniu można wypełnić oświadczenie i wysłać je przez Internet - podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, profilem zaufanym ePUAP lub podpisane profilem PUE (bez zalogowania się można je wypełnić i wydrukować w urzędomacie w wybranych placówkach ZUS (wykaz 157 placówek na www.zus.pl), a następnie inną drogą dostarczyć do ZUS.

Decyzję można zmienić

W składanym oświadczeniu będziesz mógł zadeklarować wolę przekazywania składek do OFE, którego jesteś członkiem lub też wpisać nazwę innego funduszu, do którego chcesz teraz przekazywać składkę (wtedy ZUS poinformuje wpisany przez ciebie fundusz, a fundusz zobowiązany będzie do zawarcia z tobą umowy członkowskiej).

Decyzja o pozostaniu w OFE bądź przeniesieniu się do ZUS nie jest ostateczna.

Będzie można ją zmienić w 2016  r., a potem co 4 lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca (w tzw. okienku transferowym) dokonywać ponownego wyboru.

Suwak bezpieczeństwa

Jeśli nie złożysz oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, ZUS przestanie je przekazywać, począwszy od składki za lipiec 2014 r. To oznacza, że kolejne składki będą ewidencjonowane na twoim subkoncie w ZUS. Dotyczy to jednak tylko składek bieżących. Natomiast środki, które zgromadziłeś w OFE od momentu członkostwa, pozostają nadal w OFE. Ale tylko do czasu osiągnięcia przez ciebie wieku niższego o 10 lat od podwyższonego wieku emerytalnego. Wtedy ZUS zawiadamia o tym OFE, a zgromadzone przez ciebie składki są co miesiąc stopniowo przekazywane do ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. W tym okresie ZUS wstrzymuje przekazywanie bieżących składek do OFE i zapisuje je na twoim subkoncie. Mechanizm ten został wprowadzony, aby uchronić składki zgromadzone w OFE przed ewentualnymi niekorzystnymi wahaniami na rynku kapitałowym w okresie przed przejściem na emeryturę.

Emerytura będzie dziedziczona

Zarówno środki gromadzone na subkoncie z ZUS, jak i te gromadzone w OFE mogą być dziedziczone w przypadku śmierci właściciela konta i subkonta:

= połowa środków przekazana zostanie małżonkowi na jego rachunek OFE lub subkonto w ZUS

= pozostała część środków przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego. Jeśli zmarły nie wskazał osób uprawnionych, środki te wchodzą w skład masy spadkowej. Dodatkowo wprowadzony został w okresie pierwszych 3 lat po przejściu na emeryturę mechanizm wypłaty gwarantowanej, który umożliwia dziedziczenie po emerycie środków zgromadzonych przez niego na subkoncie.

Danuta Rawicka

OFE, które działają na rynku

Jest ich obecnie 13:

=AEGON OFE

=Allianz Polska OFE

=Amplico OFE

=Aviva OFE Aviva BZ WBK =AXA OFE

=Generali OFE

=ING OFE

=Nordea OFE

=PKO BP Bankowy OFE

=OFE Pocztylion

=OFE PZU "Złota Jesień"

=OFE WARTA

=Pekao OFE

Jak wysoka emerytura

Wysokość twojej emerytury zależeć będzie od zebranych i zwaloryzowanych składek na twoim koncie i subkoncie w ZUS i w OFE oraz od przewidywanej średniej długości życia (podanej przez GUS w momencie przejścia na emeryturę) oraz kapitału początkowego, a także od wskaźnika waloryzacji. W "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS za lata 2013-2014" będzie można sprawdzić, jaka wartość środków została przekazana przez OFE.

Dodatkowo wysokość emerytury możesz zwiększyć, oszczędzając w III filarze.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze