OFE zmieni się w IKE. Kto i ile na tym skorzysta?

2019-05-07 16:29 Łukasz Trybulski
emerytura, pieniądze
Autor: Shutterstock

Po 20 latach od utworzenia Otwartych Funduszy Emerytalnych Polaków czeka emerytalna rewolucja. Zgodnie z rządowymi planami OFE zostaną zlikwidowane, a zgromadzone w nich ok. 162 mld zł trafi na konta emerytalne Polaków w ZUS lub prywatne Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

- Mija 20 lat odkąd rząd premiera Jerzego Buzka w jednej ze swoich większych reform zmienił system emerytalny w Polsce. Utworzone w 1999 roku OFE zasadniczo tylko przez 14 lat funkcjonały w kształcie przygotowanym przez rząd AWS-UW. Pierwszej istotnej zmiany w Funduszach dokonał premier Tusk, ale nawet po jego przekształceniach w OFE pozostało ponad 150 mld zł. Do 2019 w OFE Polacy zgromadzili ok. 162 mld zł i to właśnie te środki mają zostać przetransferowane do IKE albo do ZUS-u - przypomina ekspert Instytutu Emerytalnego, prawnik Oskar Sobolewski.

ZOBACZ TEŻ: Trzynastki dla emerytów na stałe? Minister zdradziła plany ws. emerytury plus

W pierwszym wariancie uczestnicy OFE będą musieli sami złożyć wniosek o przeniesieniu zgromadzonych pieniędzy do ZUS. W tej sytuacji nasze środki będą doliczane do przyszłej emerytury, w związku z czym nie będą podlegały dziedziczeniu. Odwrotnie niż w IKE, gdzie oszczędności są dziedziczone i nie obarczone podatkiem od spadków i darowizn. Jednak wcześniej obywatele będą musieli pokryć opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. Przykładowo, jeśli członek OFE zgromadził 15 tys. zł na swoim rachunku, zapłaci 2250 zł podatku (w dwóch ratach w 2020 i 2021 roku).

IKE cieszy się zaufaniem
IKE od wielu lat cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z danych KNF z ubiegłego roku, łącznie na rynku jest 930 tys. rachunków, na których zgromadzono 7,5 mld zł. Otwarcie IKE nie wymaga wychodzenia z domu, a jego prowadzenie oferują m.in. największe instytucje finansowe jak np. PKO Bank Polski. Możliwe będzie posiadanie równolegle dwóch IKE - dotychczasowego oraz nowego, powstałego po przekształceniu OFE.

- W PKO Banku Polskim od lat stawiamy na rozwiązania emerytalne dopasowane do potrzeb naszych klientów. Jednym z takich rozwiązań jest Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), oferowane w ramach Pakietu Emerytalnego PKO TFI. W 2018 roku nasi klienci otworzyli ponad 60 tys. takich Pakietów, w skład których oprócz IKE wchodzi również IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Produkty automatycznie dopasowują udział akcji do wieku klienta - im bliżej emerytury, tym większy udział instrumentów bezpiecznych czyli tych, które mają chronić wypracowany kapitał - podkreśla Paulina Muskała, dyrektor Biura Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych.

Bez podatku Belki
Posiadacze IKE są zwolnieni z tzw. podatku Belki (19 proc.), czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Trzeba go opłacić jedynie w przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy z konta. Uniknie go osoba, która ukończyła 60 lat i nabyła uprawnienia emerytalne. Oprócz tego należy spełniać jeden z dwóch warunków: dokonywać wpłat przez co najmniej 5 lat lub dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE nie później, niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę środków.

Najnowsze